Bölgesel Zayıflamak

saç sağlığınız için kemik tarak kullanabilirsiniz – kemik tarak nedir ?

saç sağlığınız için kemik tarak kullanabilirsiniz – kemik tarak nedir ?

Gelinlik kızlarının çeyizinde bir zamanlar demirbaş olan kemik taraklar Ahlatlı ustanın ellerinde yeniden naylon taraklara rakip oluyor. Saç sağlığı için de uzmanlar doğal malzemeden yapılan tarağın faydalı olacağını belirtiyor

Gelinlik kızlarının çeyizinde bir zamanlar demirbaş olan kemik taraklar Ahlatlı ustanın ellerinde yeniden naylon taraklara rakip olmakta.

Kültür ve Turizm Bakanlığının verdiği sanatkar kimliğine sahip olan ve Ahlat’ta yıllardır baston ustalığı yapan Refa Gökbulak, AA muhabirine, manda, koç ve sığır boynuzundan tarak yaptığını dile getirdi.

Atölyesinde ürettiği bastonlarda kullandığı manda, koç ve sığır boynuzlarından artan parçaları değerlendirmek için tarak yapmaya başladığını belirten Gökbulak, şöyle konuştu:

”Tarağında baston gibi çok eski bir mazisi var. Tarak yapımı bu bölgelerde eskiden çok yaygınmış ve bu da bir sanatmış. Ancak tarak yapımı da bölgede yok olmuş. Artık bu ülkemizde de çok az sayıda sanatkar tarafından yürütülen bir sanat. Bu sanatın bölgemizde yok olmaması için ben de boynuzdan tarak yapmaya başladım.”

Boynuzdan yapılan tarafından eskiden evlenecek genç kızların çeyizlerine mutlaka konulduğunu ifade eden Gökbulak, bu tarakların yerini günümüzde plastik tarakların aldığını söyledi.

Gökbulak, ”Önceleri yörede iki çeşit tarak vardı. Tarak sadece boynuz ve ağaçtan yapılırdı. Şimdi ise sadece plastik taraklar kullanılıyor. Plastiğin hem doğa hem de insan sağlığı için zararlı olduğu artık birçok kişi tarafından kabul ediliyor” dedi.

”SAÇ SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI”

Doğal malzeme kullanılarak ürettiği taraklar hakkında inceleme yaptığını belirten Gökbulak, boynuzdan yapılan tarağın saç sağlığı için de faydalı olduğunu ifade etti.

Gökbulak, şöyle konuştu:

”Boynuz doğal bir madde. İnsan vücuduyla uyumlu özellik taşıyor. Ayrıca çok da sağlam. Yanı boynuz kırılgan bir malzeme değil. Boynuzdan yapılan tarak, saçta statik elektriğin yüklenmesi de önlüyor. Oysa ki statik elektrik saç uçlarındaki kırılmanın temel sebebidir. Aynı zamanda plastik taraklara tutunan statik elektrik yükü, başımızda stres çoğaltan bir etki yapmakta. Doğal dokusuyla boynuzdan üretilen tarak ise, negatif yük yüklenmesini önleyerek stresi azaltıyor. Ayrıca, saç diplerinde kepeklenmeye de engel oluyor.”

Şu anda 8 ayrı çeşitte tarak üretimine başladığını söyleyen Gökbulak, bu tarakları internet aracılığıyla yurt içi ve yurt dışında pazarladığını, bu tarakları 10 ile 30 TL arasında değişen fiyatlarda satışa sunduğunu dile getirdi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Çalka ise, günümüzde tarak kullanımının az olduğunu, insanların daha çok fırça kullanmayı tercih ettiğini söyledi.

Doğal malzemeler kullanılarak üretilen tarakların, saç sağlığı için faydalı olacağını açıklayan Yrd. Doç. Dr. Çalka, şöyle konuştu:

”Tabii malzemeler kullananlar için, plastik özellikle hassas ciltlerde, kaşıntı ve kepeklenmeye neden olabilir. Plastik özellikle saçın taranırken elektriklenmesine neden olabilir. Bunun yerine daha doğal tahtadan yapılmış taraklar veya yine farklı bir alerji yok ise boynuzdan yapılmış tarakların kullanılabilir. Bu tarakların kullanımı saç ve saç derisi için faydalı olur.”

Kategori: Saç Bakımı

Benzer Konular

Haftada 1.5 cm Uzayan Saçlara Ne Dersiniz?

Haftada 1.5 cm Uzayan Saçlara Ne Dersiniz?

Kadının varoluşu ile birlikte başlayan uzun saç kavramı, bin yıllardır aynı önemle günümüze kadar uzanıyor....

Saçlarınızı Ayda 7 cm Uzatabilmek Mümkün

Saçlarınızı Ayda 7 cm Uzatabilmek Mümkün

bolgeselzayiflamak.net olarak sizler için saçları nasıl daha hızlı ve sağlıklı uzatabileceğimizin araştırmasını yaptık. Araştırmamızın sonucunda...

Juan Juan ile Saç bakımı

Juan Juan ile Saç bakımı

Saç bakımını doğru ve etkili bir şekilde gerçekleştirebilmek için özellikle doğru bir şampuan seçimi büyük...

Yumuşak Saçlara Nasıl Sahip Olurum ?

Yumuşak Saçlara Nasıl Sahip Olurum ?

Bayanların genel olarak istediği bir başka konu ise yumuşacık saçlardır. Fakat bunu elde etmek o...

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Çoğumuz saçlarımızın dökülmesinden son derece rahatsız oluruz. Özellikle bayanlarda saç dökülmesi erkeklere göre daha fazladır....

Evinizden çıkmadan online olarak fatura ödeme işlemlerinizide aynı şekilde halledebilirsiniz. Sizde sıra beklemeden hızlı bir şekilde fatura öde butonuna tıklayarak sitemizden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz trfaturaodeme.com

Yukarı rephair formoline epila tüy dökücü okey indir indir