Bölgesel Zayıflamak

Saçlarınızın yapısını merak ediyor musunuz ?

Saçlarınızın yapısını merak ediyor musunuz ?

İnsan evladı olarak en önem verdiğimiz noktalardan birisi kuşkusuz saçlarımızdır. Kestiririz uzarlar, bazen kırılır, kepeklenirler vs vs… Peki saçların yapısını merak eden arkadaşlarımız varmıydı daha önce ? buyurun yazımızdaki bilgilerle saç yapınızı öğrenin..

Bir saç telinin enine kesitinde ayrı yapılara sahip üç tabaka mevcuttur.

İLİK (MEDULLA)
Saçın tam ortasında medulla bir fitil gibi boydan boya uzanır. Çift sıra halinde ve yuvarlak ilik hücrelerinden hasıl olup yer yer renk pigmentleri de ihtiva ederler. Saç telinin ucuna doğru ilik hücreleri seyrekleşirler veya kesintili olarak uzanırlar. İliği kapsayan ve hava ile dolu olan ilik kanalı ise mikroskop altında kuvvetli ışıkta gümüşi daha az ışıkta koyu olarak görülür.

LİF TABAKASI (KORTEKS)
İliği veya ilik kanalını çepeçevre sarar. Çok sert bir tabaka olup saça sertliğini veren kısımdır. Saç teli boyunca uzunluğuna dizili iplik şeklindeki boynuzlaşmış hücreler den meydana gelir. Diğer görevi de saçın renk pigmentlerini meydana getirmektir. Hücreler tek tek ara boşluklarına yan yana yerleşmiş ve dikine benzer ilavelerle uzayan haldedirler.

Bu tabaka saça sertliğini ve elastikiyetini kazandırır. Hücrelere yerleşmiş bulunan pigmentler sayesinde saç kendi tabi rengini kazanır. Şu halde pigmentler az veya çokluklarına göre saça renk veren cisimlerdir. Çeşitli boyalar ve diğer kimyasal maddelerin tesiri ile bu hücre demeti dizisinde gevşemeler olabilir. Bu da çeşitli saç hastalıklarına yol açabilir.

PUL TABAKASI (KUTİKULA)
Saçın en dış tabakasıdır. 6-8 yassı hücre tabakasının kiremit şeklinde üst üste dizilmesinden meydana gelir. Tek hücre renksiz ve şeffaftır. Bu kısım saça tamamen veya kısmen yuvarlaklığını kazandırır ve serbest kalan hücre uçları da saçın ucu istikametinde uzanırlar.

Sıhhatli bir kutikula saça ipek parlaklığı kazandırır. Şu halde saçın sıhhatli veya hasta oluşunun ilk işaretini bu tabakada izlemek kabildir.

SAÇ ÜZERİNDE BULUNAN KÖPRÜLER
1.) Tuz Köprüleri: Nem miktarını ayarlar.
2.) Kükürt Köprüleri: Permanant da rolü büyüktür. Redüksiyonla çözülür oksidasyonla kapanır. Bu suretle saçın yapısını rutubete karşı korur.
3.) Oksijen Köprüleri:Saçın uzunluğuna sağlamlık katar ve moleküllerin spiral yapısı ile teması neticesi elastikiyeti arttırır.

Kategori: Saç Bakımı

Benzer Konular

Haftada 1.5 cm Uzayan Saçlara Ne Dersiniz?

Haftada 1.5 cm Uzayan Saçlara Ne Dersiniz?

Kadının varoluşu ile birlikte başlayan uzun saç kavramı, bin yıllardır aynı önemle günümüze kadar uzanıyor....

Saçlarınızı Ayda 7 cm Uzatabilmek Mümkün

Saçlarınızı Ayda 7 cm Uzatabilmek Mümkün

bolgeselzayiflamak.net olarak sizler için saçları nasıl daha hızlı ve sağlıklı uzatabileceğimizin araştırmasını yaptık. Araştırmamızın sonucunda...

Juan Juan ile Saç bakımı

Juan Juan ile Saç bakımı

Saç bakımını doğru ve etkili bir şekilde gerçekleştirebilmek için özellikle doğru bir şampuan seçimi büyük...

Yumuşak Saçlara Nasıl Sahip Olurum ?

Yumuşak Saçlara Nasıl Sahip Olurum ?

Bayanların genel olarak istediği bir başka konu ise yumuşacık saçlardır. Fakat bunu elde etmek o...

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Çoğumuz saçlarımızın dökülmesinden son derece rahatsız oluruz. Özellikle bayanlarda saç dökülmesi erkeklere göre daha fazladır....

Evinizden çıkmadan online olarak fatura ödeme işlemlerinizide aynı şekilde halledebilirsiniz. Sizde sıra beklemeden hızlı bir şekilde fatura öde butonuna tıklayarak sitemizden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz trfaturaodeme.com

Yukarı rephair formoline epila tüy dökücü okey indir indir