in

11 Adımda Zayıflayın

11 Adımda Zayıflayın

 

Daha sağlıklı bir yaşam ve daha güzel ve formunda bir vücut için yapamayacağınız şeyleri gözden geçirin. Ancak asıl önemli olan yapacaklarınız olacaktır. Çünkü sizin araştırdığımız ve 11 adım da vereceğiniz kilolara bir adım daha yaklaşmanız için bunların ne kadar rahat ve ne kadar doğal yöntemler olduğunu sizde göreceksiniz. Hem günlük hayatınızı daha da kolaylaştırabilir hem de formunuzu korumak için her adım ile daha da yaklaşabilirsiniz. İşte bunun için araştırdığımız ve bulduğumuz bu formüller ile size büyük sırlar.

 

1) Kendinizi diyete hazırlayın.
Diyet yapmak, yaşam biçiminizi değiştirmenizi gerektirir, bu nedenle ilk yapmanız gereken kendinizi bu fikre alıştırmak. Diyete başlamadan önce kendinize birkaç gün izin verin. Buzdolabınızı sağlıklı ve düşük kalorili yiyeceklerle doldurun. Diyet tarifler öğrenin. Buzdolabınızın üstüne ince zamanlarınızdan kalma bir fotoğrafınızı yapıştırın. Kendinizi duygusal olarak hazır hissederek diyete başlamanız, başarı şansınızı arttıracaktır.

2) Kendinize bir diyet günlüğü oluşturun.
Günlüğünüze diyete başlarkenki hislerinizi, kaygılarınızı ve aynı zamanda hedeflerinizi not edin. Her gün yazmayabilirsiniz, ama haftada bir iki kez yazmanız bile diyete odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca hedefinize ulaşmadan diyeti bırakacak olursanız, günlüğünüzü okumak diyete bir şans daha vermenizi sağlayacaktır.

3) Gerçekçi hedefler belirleyin.
Başarısız diyetler, genellikle hedeflerin net olarak belirlenmemiş olduğu diyetlerdir. Hedeflerinizi gerçekçi bir düzlemde belirledikten sonra bunları gerçekleştirmek için tarihler saptayın ve çeşitli planlar yapın.

4) Bol miktarda su için.
Su içmek, sayısız faydasının yanı sıra, aynı zamanda tok hissetmenize yardımcı olur ve iştahınızı da azaltır. Ayrıca egzersiz sırasında yaktığınız kaloriyi arttırıp vücudunuzdaki yağ depolanmalarını da azaltır. “Eğer su içmeyi sevmiyorsanız,” diyor Amerikan Diyet Birliği’nden diyetisyen Cynthia Sass, “İçine meyve suyu ya da limon, mango veya şeftali aromalı buzlu çay gibi lezzeti büyük, kalorisi küçük tatlandırıcılardan eklemeyi deneyin.”

5) Canınız yüksek kalorili bir şey çektiğinde, onu daha düşük kalorili bir şeyle değiştirmeyi deneyin.
Çikolatalı pasta, ıspanaklı börek ya da patates kızartması, ilk bakışta iştahınızı kabartıyor olabilir, ama hemen bu yiyeceklere saldırmak yerine birkaç dakika beklerseniz, sizi esir almalarının o kadar da kolay olmadığını göreceksiniz. Örneğin, canınız pasta ya da tatlı çektiyse kendinize mevsim meyveleriyle bir yoğurt hazırlayabilirsiniz. Ya da hemen önünüzdeki kızartmalara sarılmak yerine, biraz bekleyip fırında patates ya da patlıcanı tercih edebilirsiniz.

6) Porsiyonlarınızı küçültün.
“Midenizin büyüklüğü yumruğunuz kadardır, bu yüzden bir avuç yiyecek doymanız için yeterli,” diyor “Am I hungry?” (“Acıktım mı?”) başlıklı kitabın yazarı Michelle May. Doymak için, her şeyden önce doyduğunuza inanmanız gerektiğini unutmayın. Tabakları küçültmeyi de deneyebilirsiniz, böylelikle önünüzdeki yemek, size yeterli görünecektir.

7) Kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.
Örneğin, verdiğiniz her kiloyla birlikte uzun zamandır almak istediğiniz bir elbiseyi alabilir ya da eşiniz veya arkadaşınızla birlikte bir hafta sonu tatiline çıkabilirsiniz. Ne de olsa, hedefinize bir adım daha yaklaşmakla bir ödülü hak ettiniz.

8) Kendinizi sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum bırakmayın.
Sevdiğiniz yiyeceklerden tamamen vazgeçmek yerine, az ve öz yemeyi tercih edin. Çok katı diyetlerin, vazgeçilmesi en kolay olanlar olduğunu unutmayın. Önemli olan, arada bir tek top dondurma yeyip yememeniz değil, istikrarlı bir biçimde diyeti sürdürmenizdir. Sevdiğiniz yiyecekleri, suçluluk duygusuyla hemen yemektense, bunu bir maceraya dönüştürün. Örneğin, dondurmanızı alıp deniz kenarında yürüyüşe çıkabilirsiniz.

9) Ara öğünleri ihmal etmeyin.
Yaktığınızdan daha az kalori aldığınızda, kilo verirsiniz. Ama sürekli aç kalırsanız hem metabolizmanız yavaşlar, hem de diyeti sonuna kadar sürdürmeniz imkânsızlaşır. Öğünlerinizi arttırarak bir günde alacağınız kalorileri mümkün olduğunca fazla öğüne bölmeyi deneyin.

10) Duygusal tatmininizi yemek dışındaki alanlarda gidermeyi deneyin.
Stresliyken ya da duygusal olarak yoğun bir anınızda buzdolabına koşmak yerine gözlerinizi kapatıp sevdiğiniz bir şarkı dinleyebilir, roman okuyabilir, meditasyon yapabilir ya da blog’unuza yazabilirsiniz. Çok geçmeden, duygusal tatmini yemek dışı yollarda gidermenin duygusal yaşamınızı ne denli zenginleştirdiğini fark edeceksiniz.

11) Fiziksel Aktivitelerinizi Arttırın.
Fazladan yediğiniz bir şekerleme için kendinizi cezalandırmak ya da daha fazla yeme hakkını elde etmek için egzersize başvurmak yerine, onu oyun haline getirin. Kalori yakmanın tek yolu, koşu bantlarında ter dökmek değildir. Bisiklete ya da ata binmek, yoga yapmak, yüzmek veya buz pateni yapmak, kalori yakıcı oldukları kadar eğlenceli faaliyetlerdir de.

Diyet yapmak zorlu olmakla birlikte, öğretici ve sağduyuya aykırı gibi görünse de eğlenceli bir yolculuktur. Kolaylıkla ve hiç düşünmeden yediğiniz, size kilo aldıran tüm o kalorili yiyeceklerden azar azar yemeye başladığınızda, onların gerçek lezzetlerini keşfedeceksiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Ender Saraç Lahana Çorbası Tarifi

Kışın Kilo Almayın