in

17 Günde 5 Kilo Vermek İçin

17 Günde 5 Kilo Vermek İçin

Yaz sıcaklarının iyice yaklaştığı bugünlerde bayanlarımızıda bir kilo verme telaşının sardığını görebiliriz. Kilo vermek kadar önemli olan birşey varsa oda verilen kiloları geri almamak ve sağlıklı kilo vermektir. ABD’li uzman Dr. Mike Moreno sağlıklı bir şekilde 17 günde 5 kilo verdirecek diyet önerilerini bizlerle paylaştılar.

Milliyet’in haberine göre, Moreno, hastalarına 17 günde en az 5-6 kilo verdirerek, daha sonra hem bu kiloyu korumalarını hem de, isterlerse, kilo kaybetmeye devam edebilmelerini vaat ediyor.

Moreno, metabolizmayı hızlandıracak şekilde, günlük 17 dakika yürüyüşle desteklenen, karbonhidrat, protein ve meyveden oluşan zengin diyetini 4 ana evreye oturtuyor. İşte o dört evre;

1- Hızlandırma

İlk evrede kandaki fazla şekerin atılımıyla, yağ yakımı hızlandırılıyor ve yağ depolanmasının önüne geçiliyor. Günlük en fazla 1200 kalorilik bir beslenmeyi kapsayan ilk evrede, genelde verilen 5-7 arası kilo, vücuttaki sudan gidiyor.

Birinci evreye örnek günlük diyet:

– Yağsız olmak kaydıyla bol protein
– Nişasta içermeyen bol sebze
– 2 porsiyon düşük şekerli meyve
– 2 porsiyon probiyotik (az yağlı yoğurt gibi)
– 1-2 porsiyon doymamış yağ ürünü
– Yeşil çay
– 2 litre su

2- Çalıştırma

Kalori tüketimini artırarak ve azaltarak kurulan zikzaklı dengeyle yağ yakımının sürekli hale getirildiği ikinci evre. Günlük alınan kalori 1500’e çıkıyor fakat amaç en fazla 2-3 kilo verdirmek. Yağlı ürünlerden bir porsiyon kesilerek, karbonhidrat 2 porsiyona çıkarılıyor. (Baklagil, esmer pirinç, bulgur, kuskus, mısır, kabak, tatlı patates)

3- Gerçekleştirme

İstenen kiloya yaklaşma evresi. Diyet, meyve, protein, yağ ve nişasta açısından zenginleştirilebilir. 2’nci evredeki diyetten farkı, protein miktarının azaltılmış olması ve 100 kalorilik abur cubura izin verilmesi.

4- Varış ve Devamı

İstenen kiloya gelindiğinde bunu korumak için tüm hafta sağlıklı beslenerek, hafta sonlarında sevilen yiyeceklerle ödüllendirme stratejisini benimsemek.

Dr. Moreno, gece 2’den sonra meyve yenilmesine karşı çıkarak, içerdikleri şekerin yakılmamasından dolayı yağ olarak depolanacağı konusunda uyarıyor. Moreno, “En yeni bulgular, ne kadar hızla fazla kilolar verilirse, o ölçüde istenilen kiloda kalmanın daha mümkün olduğunu gösterdi” dedi.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Bahar diyeti ile zayıflama

Diyette başarılı olmanın yöntemleri