in

Ada Çayı, Ada Çayının Faydaları

Ada Çayı, Ada Çayının Faydaları

Özellikleri ve kullanıldığı Yerler: Bir çok çeşitleri olup ıtırlı ve acı bir bitkidir. Adaçayı Çiçek açtığı zaman toplanıp kurutularak kullanılmaya hazır olur. Bir litre suya bir miktarda (20 gr. kadar civarında) karıştırıp ısıtdıktan sonra günde iki-üç bardağı geçmemek şartıyla içilmelidir; aksi takdirde fazla içilmesi çok zararlıdır.

Yararları ve Faydaları Nelerdir:

a) Mide ve bağırsakdaki gazları tedavi eder mide bulantısına faydası çoktur.

b) Sindirim sistemi hastalıklarına çok faydalı olmasından dolayı kan dolaşımını hızlandırır ve çok düzenli olarak çalışmasını sağlar.

c) Yirmi gr. civarında anason, kekire ve labada ile bir litre su ile ıslatıp, her gün 2-3 bardağı geçmemek şartıyla içildiği zaman, astım hastalığına,kalp sıkıntısına ve göğüsü yumuşatmasına çok faydalıdır.

d) Kaynatılıp ve daha sonrada soğutulup suyu ile gargara yapıldığı zaman bademcik ve diş etleri iltihaplarına çok faydalıdır.

e) Banyo yapacağınız suya karıştırıldığında yorgunluğu tedavi eder vücuda zindelik ve kuvvet verir.

f) Sinirsel ve ruhsal yorgunluklara, şeker hastalığı olan hastaların kan ve idrardaki şekerinin düşürülmesinde,grip, nezle ve soğuk algınlığında, deprasyon geçiren hastalara ve buna bağlı sinirsel titremelere çok fayda sağlar.

Ada Çayının Faydaları

Ada Çayı İçin Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:
Deve dili (Ada çayı), Biberiye, Kuzukulağı otu, Şeker
Hazırlanış Şekli:* Üç tutam ada çayı, bir tutam biberiye yaprağı ve ku­zukulağı ufalanıp karıştırılarak kaynar suyun içine atılır ve beş dakika beklenerek demleme sağlanır.
* Yapılan demleme şeker ile tatlandırılarak çay gibi içilir. Sinirlerin yatıştırılması, kandaki ve idrardaki şeke­rin düşürülmesi için şifalı ada çayı tercih edilmelidir.
* Hazırlanan bu şifalı çayın, mide yanmaları ve bu­lantıların önlenmesinde etkin yararları görülmüştür.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Abdest Bozan Otu

Afşarotu, Avşar Otu