in

Adet günlerinde nasıl beslenmemiz gerekir

Adet günlerinde nasıl beslenmemiz gerekir

Regl döneminde ve öncesinde yaşanan halsizlik, gerginlik, kan şekerinin düşmesi, yumurtalık bölgesinde ağrı, yorgunluk gibi olumsuz belirtiler beslenme düzeniyle doğrudan etkilidir!

PMS olarak tabir edilen mensturasyon öncesi sendromunda iştahta artış, tatlı yeme isteği görülebilir. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlar yoğun tatlı yeme ihtiyacı duymaktadır.

Regl öncesi gerginliğin en önemli sebeplerinden biri de magnezyum eksiliğidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyumu karşılamak için 1 adet elma yada 1 dilim beyaz peynir yiyebilirsiniz. B6 vitamini gerginlik seviyesinin düşürülmesinde etkilidir. Balık, patates, havuç gibi besinleri daha sık tüketmenizde fayda vardır.

Adet günlerinde vücuttaki çinko ve demirde azalma görülebilir. Günde 1 bardak süt veya bezelye yemek gerekli çinko takviyesini yapacaktır. Demir kaybını karşılamak için 1 yemek kaşığı pekmez veya 1 adet haşlanmış yumurta yemeniz yeterli olacaktır.Şiddetli karın ağrısı yaşadığınızda ağrı kesici ilaçlara başvurmak yerine doğal ağrı kesici meyvelerden biri olan muzu deneyin. Hem midenizdeki asit oranını düzenleyecek hem de yumurtalıklar üzerindeki ağrıyı hafifletecektir.

 

Kan kaybı, vücut direncinizi ve bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler. Regl döneminde pekmez, kabak çekirdeği, Antep fıstığı gibi gıdalar tüketerek yeni kan üretimini hızlandırabilirsiniz. Eğer aynı dönemde zayıflama diyeti uyguluyorsanız, içeriğinde hem demir hem de C vitamini bulunan, düşük kalorili roka sebzesini tüketebilirsiniz. Salata ve çorbalarınıza ekleyeceğiniz defne yaprakları kan üretimini hızlandırıcı özelliğe sahiptir.
Beslenmenizde özellikle dikkat etmeniz gereken nokta ise, regl dönemi boyunca 150 gramdan fazla kırmızı et yememeniz gerektiğidir. Yüksek miktarda kırmızı et tüketimi afet süresinin uzamasına neden olabilir.
Yoğun miktarda tuz alımına en aza indirmeniz gerekir. Çünkü, tuz vücutta su toplanmasına yani ödem oluşmasına neden olur. Olduğunuzdan daha kilolu görünebilirsiniz ve bu moralinizi bozabilir.
Regl olduğunuz günlerde metabolizma hızınız eski günlere oranla yükselmiş olsa da günlük ekstra kalori alımınızı 200 kalorinin üzerine çıkarmayın. Tatlı krizinizi atlatmak için tercihinizi dondurma, puding gibi sütlü tatlılardan ya da meyvelerden yana kullanın.
Özel günlerinizde olumsuz belirtileri en aza indirmek için beslenmenize dikkat etmeli, alkol, sigara ve kahve kullanımını azaltmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda, vücudunuz şiddetli tepkiler verecektir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Erkeklerin başını döndürmek ister misiniz ?

Yeni sevgili nasıl etkilenir ?