in

Afrodizyak hakkında bilgiler

Afrodizyak hakkında bilgiler

Afrodizyak, afrodizyak nedir ,afrodizyak besinler, afrodizyak yiyecekler, afrodizyak koku
afrodizyak meyveler …


Kişide cinsel istek uyandıran (uyarıcı etki yapan), cinsel performansı yükselten madde, ilaç, yağ, besin ve bitkilere verilen genel ad olarak bilinse de kokuyu, rengi, biçimi, dokuyu ve tadı algıladığımız duyularımızın her birine yönelik uyarıcılardır. Afrodizyak kelimesi Yunan mitolojisindeki cinsellik ve güzellik Tanrıçası Afrodit den gelmektedir.

Afrodizyaklar hap, koku, sıvı damlalar, parfüm halinde de satılmaktadır. Vücuda dışarıdan alınan ilaç, hormon ve bir takım maddelerin cinsel davranışlar üzerinde belli uyarıcı etkileri olabilir. Bazı maddeler libido üzerinde etki yaparak cinsel isteği ya da hazzı değiştirebilirken başkaları, sadece cinsel organların fiziksel tepkilerini farklılaştırır. ancak bu gibi maddelerin çoğunluğu ne yazık ki cinsel istek ve duyumları çoğaltmaktan çok azaltma yönünde etki yaparlar.

Cinsel uyarı olarak bilinen maddeler`in çoğu beyindeki belli merkezler üzerine etki yaparlar. bazılarıysa doğrudan doğruya cinsel organları denetleyen sinirler üzerinde uyarıcı olurlar. Ayrıca birtakım ilaç ya da maddeler sarhoşluk, gibi genel bir durum yaratarak cinsel davranış farklılıklarına yol açarlar. Uyarıcı maddeler`in hangi koşullar içinde alındığı da etki açısından önem taşır. buna en iyi örnek lsd kullananların durumunda görülür. lsd, genellikle cinsel isteği yok edici olarak bilindiği halde bu maddeyi erotik bir ortamda alan ya da maddenin bu özelliğinden habersiz olarak ondan cinsel uyarıcı`lık etkisi uman bireylerde bu tür beklentiler doğrultusunda cinsel isteğin arttığı görülmüştür.

Cinsel uyarıcılar`ın erkekler üzerindeki etkileri günümüzde oldukça iyi bilinmekte, buna karşılık kadınların çoğunun maddeler`e gösterdikleri tepkiler, erkeklerinkine benzer olması tahmin edilerek değerlendirilmektedir. Bunun nedeni, cinsel tepkilerin erkek bedeninde çok daha rahatlıkla ölçülebilir olmasıdır. Bu konuda pek çok araştırma yapılmakla birlikte cinsel uyarıcı olarak tam güvenilir bir takım maddeler henüz bulunamamıştır. Aşık olmanın olağanüstü afrodizyak etkisinin yerini dolduracak herhangi bir kimyasal madde`den söz etmek henüz mümkün değildir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Afrodizyak Besinlerin Listesi

Dönemsel Beslenme Tavsiyeleri