in

Ağrılı cinsel ilişkiye uzman önerileri

Ağrılı cinsel ilişkiye uzman önerileri

Dispanori adıyla anılan ağrılı cinsel ilişki cinsel birleşme sırasında ağrı hissetmek olarak açıklanır. Ağrının nedeni organik bir rahatsızlık olabileceği gibi, psikolojik de olabilir. Bunun ayrımı ise jinekolojik muayene ile yapılır.Disparoni eğer ilk cinsel ilişki deneyiminden beri varsa birincil, sonradan ortaya çıkmışsa ikincil adını alır. Bu ayrım muhtemel nedenlerin ortaya konması açısından önemlidir.
Yüzeysel disparoni vajina girişinde, derin disparoni ise penisin girmesiyle birlikte vajinanın derinlerinde ortaya çıkan ağrıdır ve bu ayrım da tanı açısından önemlidir. Derin disparonide ağrı alt karın bölgesinde yaygın olarak hissedilir. Ağrı genellikle vajina ya da kasık bölgesinde gelişiyor. Disparoniden yakınan kadınlar, acının verdiği korkuyla cinsel ilişkiye girmekten kaçınabiliyor. Hatta ağrının çok şiddetli olması, vajinal kasların, ilişkiye girilmesine engel olacak kadar sıkı kasılmasına bile yol açabiliyor.

Dispanoriye yol açan sebepler şöyle sıralanıyor….
1-Vajinal bölgede ya da rahimde gelişen enfeksiyonlor. Örneğin herpes simpleks enfeksiyonu (genital uçuk) ya da vajinit.
2-Vajinada, rahimde veya yumurtalıkta gelişen kitle ve tümörler.
3-Vajinada yabancı cisimlere karşı oluşan alerjiler.
4-Endimotriozis (iç genital bölgedeki organlarda oluşan yapışıklıklar.)
5-Yeterince hazır olunmadan ilişkiye girme ve buna bağlı vajinada oluşan tahriş.
6-Menopoz döneminde vajinada oluşan kuruluk.
7- Kızlık zarıyla ilgili sorunlar. Örneğin kızlık zarının yapısal olarak sert olması.
8-Ender olarak görülse de doğumsal vajina kusurları.
9-Psikolojik sorunlar.

Disponori basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi çok ciddi bir problemden dolayı da meydana geliyor olabilir. O yüzden böyle bir durumla karşılaştığınız zaman vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanız gerekiyor.

Disparoni, şu aşamaları izleyerek tedavi edilebilir:
1-Hekim tarafından, hastaya ağrılı bölgenin ve ağrı nedeninin ne olduğunun açıkça anlatılması,
 2-Mümkünse ağrı nedenini ortadan kaldırın.
 3-Bol miktarda lubrikan (kayganlaştırıcı) kullanılması. Vazelinli jel kullanmayın. Kontraseptif amaçla kondom kullanılmıyorsa nemlendirici deri losyonları da kullanılabilir. Lubrikan, hem penise, hem de vulva ve vajene bol miktarda uygulanmalıdır (iki yemek kaşığı dolusu).
4-Kadının, penisin girişini kontrol etmesi önerilebilir.
 5-Çiftlere, her zamanki ilişkilerine bazı hoş ve cinsel yönden uyarıcı deneyimler katmaları önerilebilir (birlikte duş yapma, cinsel ilişkiye girmeksizin karşılıklı okşama, cinsel kitaplar ve resimler gibi). Bu gibi uygulamalar vajinal genişlemeyi artırıp kuruluğu önleyerek sürtünme ve ağrıyı azaltır.
6-Pelvik patolojiye bağlı derin ağrısı olan kadınlarda (endometriozis, pelvik enflamatuar hastalık gibi), patoloji ortadan kaldırılamıyorsa penis girişine en az olanak veren koital pozisyonu denemeleri önerilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

cinsellik hakkında bazı bilgiler

Doğru çözüm cinsel terapi