Akdeniz Diyeti

Daha önce neden Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların kronik hastalıklara karşı daha dirençli olduklarını, uzun yıllar boyunca sağlıklı bir yaşam sürdüklerini hiç düşünmüş müydünüz? Bu durum belki sizin dikkatinizi çekmemiş olabilir, ancak bilim adamlarının dikkatini çekmiş olup deneysel çalışmalarla Akdeniz insanının yaşam sırrının beslenme ve diyet alışkanlı olduğu kanıtlanmıştır. Bilhassa

 

Güneş, kumsal ve deniz bakımından zengin olan Akdeniz, sağlık için faydalı olan besinlerinde kaynağı olan bir bölgedir. Akdeniz bölgesinin ılıman ikliminin de etkileri unutulmamalıdır elbet. Akdeniz diyeti ile sizde Akdenizliler kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olabilirisiniz. Dikkat etmeniz ve neyi ne kadar tüketmeniz gerektiğini kısacası Akdeniz diyet programını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Akdeniz diyeti yapma

 

Ayda birkaç kez: Kırmızı et ( 350-450 gr)
Haftalık: Çok fazla abartmadan balık, tavuk ve 4 adet yumurta.
Günlük: Az yağlı ve ya yağsız peynir ve yoğurt, bol bol taze meyve ve sebze, hububatlar, baklagiller, ekmek, makarna, pirinç, bulgur, kuskus, patates, tohum cinsi yiyecekler ve kuruyemişler. Ayrıca yağ olarak zeytinyağı kullanılmalıdır. Yemeklerde kadınlar bir kadeh, erkekler iki kadeh şarap tüketebilirler.
Fiziksel aktivite: günlük spor ve ya egzersiz.
Günlük 6 bardak su içilmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Taş Devri Diyeti

Atkins Diyeti