in

Alzheimer Hastalığında Görülen Zihinsel Bozulmayı Durdurabilen İlaç Varmı?

Alzheimer Hastalığında Görülen Zihinsel Bozulmayı Durdurabilen İlaç Varmı?

Alzheimer hastalığında görülen zihinsel bozulmayı durdurabilen veya yavaşlatabilen bir şey var mıdır?
Alzheimer hastalığı genellikle ilerleyici ve teşhisten sonraki 5-10 yıl içinde ölüme sebebiyet veren bir hastalıktır. Bununla birlikte, ilaçlar sıklıkla hastalığın ilerleme hızını yavaşlata­bilirler.
Bir olasılık da, antikolinesteraz ilaçların kullanılmasıdır.
Eğer kişinin sağlığı iyi bir şekilde korunabilirse, Alzhe­imer hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir. Dengeli bes­lenme ve düzenli egzersiz yapma önemlidir. Çeşitli basit ön­lemler de “zihinsel yedeğin” korunmasına katkıda bulunabi­lir. Bu terim, ölen beyin hücrelerinin işlevlerini üstlenen be­yin hücrelerini tanımlar. Her bireyin zihinsel yedeği, doğumda çok fazladır, sonrasında yaş ile birlikte dramatik bir düşüş izlenir. Bu düşüş özellikle Alzheimer hastalığı gibi demanslarda belirgindir. Zihinsel yedekte düşüşe neden oldu­ğu düşünülen faktörler arasında, alkol ve sigara kullanma, kafaya alınan travmalar ve ciddi enfeksiyonlar bulunmakta­dır. Demans yüzünden zaten azalmış olan zihinsel yedeği olan kişilerin bu risk faktörlerini en aza indirmeleri iyi ola­caktır.
Kişinin fiziksel çevresi de önemlidir Emniyetli ve tanıdık bir çevre, konfüzyonun azalmasına yardımcı olacaktır ve bir düşüş riskini azaltacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Alzheimer Hastalığının Yeni Tedavi Çeşitleri nedir?

Kellik, Kelliğin Bitkisel Tedavisi Nedir?