in

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Mevsim geçişlerinde vücut direnciniz düşebilir, hastalık tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğinizi belirtmek istiyorum.  Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sağlığınızı korumak için yapmanız gerekenler çok kolay!
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!
 
Sonbaharda kolaylıkla bulabileceğimiz C vitamini açısından zengin meyveler bağışıklık sistemini korurlar.
Siyah Üzüm: Çekirdeğiyle birlikte yenildiğinden kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
Böğürtlen: İçerdiği C vitamini ile vücudun direncini artırıyor ve hastalıklara karşı koruyor.
Kivi: Yaz kış her mevsim bulabildiğimiz kivi  C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve. Grip ve soğuk algınlıklarına yakalanmamak için kivinin mucize gücünden faydalanabilirsiniz.
Portakal ve Mandalina: C vitaminin en yoğun buluunduğu meyveler olduğunu biliyorsunuz. Hastalıklara karşı korunmak için mutlaka portakal ve mandalina tüketin.
Beslenme alışkanlarınızda yapacağınız faydalı değişiklikler hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de yaşam boyu sağlıklı olmanıza olanak tanır.

Vücudumuzun tuz ihtiyacı azdır. Yediğimiz yiyeceklerin içinde bulunan tuz miktarı, vücudun ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Yemeklerinize eklediğiniz her fazla miktardaki tuz böbreklerin, kalp ve damar sisteminin zarar görmesine neden olur. Mümkün olduğunca tuz alımını azaltın.

Sağlıklı hayatın temellerinden biri de kilo kontrolüdür. Yaşınız, boyunuz, metabolizma hızınıza göre kilonuz az ya da fazla olduğunda sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Kilo kontrolü için glisemik endeksi düşük yani kan geç karışan ve tok tutan bulguru sofralarınızda bulundurmaya özen gösterin.
Ekmek yemeyi seviyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz imkansız gibidir. Günümüzde çok çeşitli ekmeklerle yemek zevkinizden kendinizi mahrum bırakmanıza gerek yok. Kalorisi düşük, lif oranı yüksek tam tahıllı ekmeklerle hem kilonuzu hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.
Vücudumuz için gerekli vitaminlerden bazıları yağda çözünür. Yani vitaminin vücut tarafından işlenip kullanılabilmesi için yağa ihtiyacı vardır. A,D,E,K vitaminleri adı verilen yağda çözünen vitaminler için hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları tercih edin. Zeytinyağı, fındık yağı gibi yeterli miktarda bitkisel yağlarla bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Siyah üzüm çekirdeğinin faydaları nelerden oluşur ?

Süt için bol enerji şarttır