in

Bayanlar erkeklere göre daha hareketlidir

Bayanlar erkeklere göre daha hareketlidir

Aslında bunun için araştırma yapmaya gerek kalmadı. Biz kadınlar ev hanımı olsak bile, gerek ise bazılarımı iş kadını olsa, erkeklere oranla daha hareketli olduğumuzu hissedebiliyoruz. Gün boyu iş yerinde çalışıp, eve gelip yemek hazırlar, çocukların ihtiyacını gidermeye yarar, temizlik yapar vs vs… Ev hanımlarının gecesini gündüzünüde saymıyorum Fakat yinede bir araştırma yapılmış ve kadınların erkeklere oranla daha hareketli olduğu belirlenmiştir.. Buyrun bahsi geçen araştırmanın devamına geçelim hep beraber;

İngiltere’de yapılan ve UK Society for Behavioural Medicine’nin yıllık konferansında sunulan iki ayrı araştırma çerçevesinde, okul çağındaki çocuklarla 70 yaşın üzerindekiler incelendi ve erkeklerin kadınlardan daha hareketli olduğu gözlendi.

Liverpool John Moores Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, kız çocuklarının güç gerektiren faaliyetlere, erkek çocuklarından yüzde 6 daha az katıldığını ortaya koydu.

Araştırma çerçevesinde okullarda oyunlara katılan 10 ve 11 yaşındaki öğrenciler izlendi. Kızların, daha küçük gruplar halinde, sözlü oyunlara zaman harcama ve sosyalleşme eğiliminde olduğu gözlenirken, erkek çocuklarının çoğunun daha büyük gruplar halinde, futbol gibi fiziksel açıdan daha fazla hareket gerektiren oyunlar oynadığı görüldü.

Kadınlarla erkekler arasındaki bu fark, Bristol Üniversitesinin 70 yaşın üzerindeki kişilerle yaptığı araştırmada da gözlendi. Araştırma, 70 yaş üstü erkekler ve kadınlarda fiziksel aktivite seviyelerinin çok düşük olduğunu, katılımcıların yüzde 70′inden fazlasının günde 5 bin adımdan daha az yürüdüğünü, yine erkeklerin kadınlardan daha hareketli olduğunu ortaya koydu.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Giden Sevgiliyi Geri Nasıl Dönderebiliriz ?

Kadınların sıklıkla sorduğu sorular neler ?