in

Bebeğimin Sağlıklı Beslenmesi İçin 7 Önemli Kural

Bebeğimin Sağlıklı Beslenmesi İçin 7 Önemli Kural

Bebeğinizi sağlıklı, doyurucu ve dikkatli beslemek için dikkat etmeniz gereken 7 önemli husus vardır. Katı gıdalara bebeğin kaçıncı ayında geçilmesi gerekir? Açılan kutu mamaların ömrü ne kadardır? İşte bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için önemli kurallar;

1) Dört ile altı ay aralığında bebeğinizi katı gıdalara geçirin. Erken başlamayın çünkü bebeğinizin sindirim sistemi, içeriği karışık gıdalar için gelişmemiş olacaktır. Katı gıdalara başlamak için yedinci ayı da geçirmeyin. Bunun da bebeğinizin yiyecekleri çiğnememesi ya da yediklerini kusması gibi riskleri olacaktır.
2) Mamasının çok sıcak değil, ılık olmasına özen gösterin. Her zaman ağzına vermeden önce mamanın sıcaklığını kontrol edin.

3) Pancar, havuç, karalahana veya ıspanak içeren bebek mamalarını evde yapmamanız tavsiye edilir. Çünkü bu tür sebzeler yüksek miktarda nitrik asit içerir ve bir yaşın altındaki çocuklar için zararlı olabilir. Ancak kavanozlarda satılan bu tür sebzeli mamaları daha güvenle yedirebilirsiniz.

4) Açılan bebek mamalarını buzdolabında tutun. İki, üç gün sonra açtığınız mamalar bitmemiş olsalar da bebeğinize yedirmeyin. Kullandığınız kaşıktan gelen bakteriler, kavanozun içindeki mamaya bulaşabilir. Bu nedenle bebeğinize kavanozdan değil, yiyeceği kadar doldurduğunuz tabaktan yedirin.

5) Doktorunuza danışmadan bebeğinizin mamasına pirinç koymayın.

6) Dört yaş altındaki bebeklerinize fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler… Kuru üzüm, şeker, çiğ havuç, patlamış mısır vermeyiniz. Ayrıca bir yaşına kadar bal ve bal içeren gıdalar yedirmek botülizm denen besin zehirlenmesine neden olabilir.

7) Bebeğinizi mama sandalyesine alıştırıp orada yedirmeye özen gösterin ve yuttuğundan emin olun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

15 dakikada mükemmel kalçalar

İştahsız bebekler için yöntemler