in

Beslenme kalitesi dikkat edilmesi gereken bir husus

Beslenme kalitesi dikkat edilmesi gereken bir husus

Yediğimiz besinlerin kalitesi çok önemli bir hususdur. Peki seçim yaparken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir ?
 
Tükettiğimiz yiyeceklerin niteliği sağlığımız için büyük önem taşır. Sürekli ölüp yenilenen hücreler ile bedenimiz bitmek bilmeyen bir değişim içindedir. Bedenimizdeki her bir hücre ve doku, yediğimiz, içtiğimiz ve evet, sistemimize aldığımız toksinleri bile yakıt, yapı taşları ve onarım malzemesi olarak kullanır. Peki sağlıklı bir beslenme için seçim yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Besin değeri yüksek organik sebzeler seçin
Organik sebzeler, hiçbir zehirli ilaca maruz kalmamış, organik atıklarla zenginleşmiş, mineral açısından zengin topraklarda doğal gübreler kullanılarak yetiştirilir. Bu toprakların içeriğindeki besinler üzerinde yetişen tahıllara, sebzelere ve meyvelere, onlardan da doğru seçimi yapan insanlara geçer. Bu mineraller ve vitaminler eşliğinde sentezlenen bitkisel besinler hem yiyeceklerin lezzetini artırır, hem de hücrelere enerji sağlayarak sağlıklı bir hücre yenilenmesi ve onarımını harekete geçirir.

Besin değeri yüksek, taze ve tam yiyecekleri tercih edin
Sadece tam tahıllar gibi işlenmemiş gıdalar doğanın bedenimiz için tasarladığı ve ihtiyacımız olan besin çeşitliliğine sahiptir. Örneğin beyaz ekmek organik olabilir, ama işlem sırasında besin değerinin önemli bir bölümünü kaybeder. İşlemden geçmiş, şişelenmiş, konservelenmiş, kavanozlanmış, kısaca paketlenmiş her türlü gıdadan uzak durun.

Çiğ yiyin, enzimlerden yararlanın
Enzimler sindirim de dahil olmak üzere tüm kimyasal süreçlerin hızını ve etkisini artıran katalizörlerdir. Taze, tam ve en önemlisi çiğ organik yiyeceklerin içerdiği enzimler, bedenimizin ihtiyacı olan en nitelikli besinleri sağlar. Ayrıca bu besinlerin sindiriminde minumum enerji tüketiriz. Böylece geriye bedenimizin kendini onarması ve yenilemesi için bol bol enerji kalır. Enzimlerin çoğu 48 derece ısıda ölürler. Yiyecekleri pişirmek enzimlerin yok olmasına bizim de onların sağladığı canlandırıcı niteliklerden mahrum kalmamıza neden olur.

Yaşamı seçin
Organik ve tam yiyecekleri mümkün olduğunca çiğ tüketin ve besin değeri yüksek yiyeceklerle bedeninizi yeni baştan yapılandırarak sağlığı ve zindeliği yakalayın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Sağlık deposu sebzeler şunlar

Porsiyon meyve tüketmenin faydaları