in

Bitki çayının enfes faydaları saymakla bitmiyor

Bitki çayının enfes faydaları saymakla bitmiyor

Şüphesiz hepimiz bitki çaylarnın fayaların haberdar olmaktayız. Bitki çaylarının faydalarını Uzman Arkadaşlar saymakla bitiremiyorlar. Gelin bu yazımızda bu harika bitki çaylarının mucizevi faydalarına bakalım.

O halde buyrun yazımızın devamına;

Adaçayı

Mide va bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

Böğürtlen

Dikenli ve çalı görünümünde bir bitki. Ekilmemis yerlerde çit yol ve hendek kenarlarında çok bulunur.Meyva birçok meyvanın oluşturduğu bileşik küre biçimindedir. Kullanılan kısımları yaprakları ve çiçek tomurcuklarıdır. Yapraklar çiçek açmadan toplanır gölgede kurutulur. Yapraklarda tanen ve organik asitler ihtiva eder. Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; diş etleri bademcik ve boğaz iltihaplarinda ishal ve basurda kullanılmaktadır.

Dağçayı

Sideritis Uyarıcı gaz söktürücü iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

Ihlamur

Ihlamur çiçeği yatıştırıcı idrar verici göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.

Kuşburnu

Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C vitamini vardır. İyi bir raşitizm ilacı etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basur tedavisinde iyi sonuç veriyor.

Melissa

Yapraklar yatıştırıcı midevi gaz söktürücü terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığına faydalıdır. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser. Hazımsızlık baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay halinde kullanılır.

Nane

Yapraklari çay halinde yatıştırıcı midevi gaz söktürücü bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilaçların terkibinde kullanıldığı gibi yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nane esansı çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mide ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nane uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır.

Papatya

Çiçek durumu başları çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur.Çay halinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı iştah açıcı yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Basur memelerinde ağrı kesici tedavi edici etkiye sahiptir. Boyar madde olarak da kullanılır.

Rezene

Foeniculi Midevi gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

Salep

Öksürük ve bronşite faydalıdır. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Zihni çalıştırma gücünü arttırır.

Sinameki

Memleketimizde çok kullanılan müshil ilacıdır. Kolit ve spastik kabızlıkta kullanılmaz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Ağız Kokusu İçin Bitkisel Çözümler

Kuran'da adı geçen şifalı bitkiler bitkiler