in

Böğürtlen Çayı Faydaları

Bitki çaylarından bir başkası da Böğürtlen Çayı. Böğürtlen genel olarak sevdiğimiz ve tükettiğimiz bir meyvedir. Bu yüzden çoğu birey böğürtlenden yapılan çoğu besin maddelerini tüketir.

bögürtlençayı

Böğürtlen diyabet hastalarına, bağışıklık sitemine ve kansere iyi gelen bir meyvedir. Aynı zamanda Böğürtlen    günlük  C vitamini, Demir, A vitamini ve kalsiyumu tek başına sağlayabilir. Aynı zamanda içinde E ve K vitamini,  çinko, bakır, magnezyum ve potasyum barındırır. Saydığımız vitaminlerden de anlayacağımız gibi böğürtlen bir çok  hastalığa iyi geleceği gibi sağlıklı bir yaşam içinde gerekli bir meyvedir. Fakat böğürtlenin yararları olduğu gibi yan etkileri de  vardır. Bu yan etkiler; fazla tüketildiğinde mide rahatsızlıklarına, bulantı ve kusmaya neden olur. Uzun vadede bir tüketim yapılırsa karaciğere zarar verebilir. Bu yüzden karaciğeriyle sıkıntısı olan bir bireyin böğürtlen çayı içmemesi gerekir.

Sıra geldi böğürtlen çayı yapımına. Böğürtlen çayının farklı tarza yapılma yöntemleri vardır. En çok tercih edilen ise kurutulmuş böğürtlen yapraklarından yapılanıdır. Bizde sizlere kuru yapraklardan yapılan böğürtlen çayını anlatacağız. Öncelikle bilmelisiniz ki  2 ya da 3 çay kaşığı böğürtlen yaprağı 1 bardak böğürtlen çayı için yeterlidir. Fazla yapmak istiyorsanız bardak sayısıyla doğru orantılı olarak kuru yaprakları da arttırabilirsiniz. Hepinize afiyet olsun.

NOT : Böğürtlen vücut da kalsiyum ve demirin emilimini zorlaştırır. Bu yüzden isteğe bağlı olarak çayınıza limon ekleyebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Nar Çayı Nasıl Yapılır

Enginar Çayı Zayıflatırmı ?