in

C Vitamini: Hastalıklara Karşı Kalkanımız

C vitamini anti-oksidan özelliği taşır ve gün içinde vücudumuza giren serbest radikallerle savaşır. Serbest radikaller vücuda zarar veren, kanser ve kalp hastalıkları gibi sonuçlar doğurduğu düşünülmektedir. Bu bakımdan C vitaminin bizim için hayati bir önemi olduğunu söylememiz gerekir. C vitaminin vücutta bir çok önemli görevi vardır ve, çeşitli hastalıkların tedavisini hızlandırmak ve daha iyi sonuçlar alabilmek için kullanılır.C Vitamini: Hastalıklara Karşı Kalkanımız

C Vitaminin Görevleri Nelerdir?

C Vitamini vücutta bir çok önemli göreve katılmaktadır, bunlardan bazıları şunlardır:

  • Büyüme, doku onarımı ve yara iyileşmesinde
  • Kolajen oluşumunda
  • Böbreküstü bezlerde hormonların oluşmasında
  • Antikor yapımı ve beyaz kan hücrelerinin stimülasyonunda
  • Demir emilimi ile onun kemik iliği, dalak ve karaciğerde gerekli birikiminde

C Vitamini Eksikliği: C vitamini eksikliği durumunda iskorbüt adı verilen bir hastalık  ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık günümüzde nadir görülür ve tedavisi vitamin desteği ile mümkündür.  Şiddetli olmayan ancak sürekli devam eden C vitamini eksikliğinde ise vücudun kansere ve kalp hastalıklarına karşı savunmasız kalması durumuyla karşılaşırız.

Hangi Besinlerde Bulunur:

Siyah kuş üzümü, yeşil biber, Brüksel lahana, Mango, Karnabahar, portakal, tatlı patates, üzüm suyu, lahana,pırasa ve muz  C vitamini bakımından zengin besin ögeleridir.

C Vitamini Desteği

C vitaminin destek olarak verildiği çeşitli durumlar vardır. Bu hastalıkları şu şekilde sayabiliriz.

Enfeksiyon:  Enfeksiyon seyri sırasında C vitamini düzeylerinde ciddi şekilde düşmeler olduğu görülür bu nedene  bu durumda C vitamini desteğine gidilir. Yüksek dozda C vitamini desteği sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlanmaktadır.

Cerrahi Müdahaleler: Önemli ameliyatlardan sonra C vitamini desteği ile çabuk ve sağlıklı bir şekilde iyileşme sağlanmaktadır.  Kırılan kemiklerin kaynaması içinde C vitamini desteği hayatidir.

Diş Ameliyatları: Diş çekiminden önce ve sonra alınan C vitamini desteği diş etlerinin daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Anemi: C vitamini demirin depolanmasında ve kullanılmasında çok önemli bir yeri vardır,  anemi hastalığının tedavisinde olmazsa olmazdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

B Vitaminlerinin Önemi

D Vitamini ile Kemiklerinizi Korumaya Alın