in

Çocuk gelişiminde kahvaltının önemi

Çocuk gelişiminde kahvaltının önemi

Okul çağındaki çocuklar fiziksel olarak çok hızlı büyüme sergiledikleri söylenemez. Ancak çok hızlı bir zihinsel, duygusal ve sosyal gelişim sergilediğini bilmekteyiz. Bir çocuğun en iyi şekilde büyümesi ve gelişmesi için gerekli enerji (kalori) ve besinleri (protein, karbonhidrat ve yağ) alabilmesi için genellikle üç ana öğün ve ara öğünlerle çeşitli gıdalardan olması gerekir. Bu nedenle okul çağı çocuklarının ne yediği ve ne kadar yediği anne ve babalar tarafından gözlenmelidir.
Yapılan araştırmalarda kahvaltı yapmadan güne başlayanlarda kahvaltı yapanlara göre daha fazla kilo probleminin yaşandığını ve obeziteye varan kilo problemleri ile kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına eğilimin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Burum şöyle gerçekleşir. Uyurken de gün içinde alınan enerliyi kullanan vücut 10-12 saat kadar enerji almadığından büyük bir enerji kaybıyla güne başlar.

Kahvaltı ile vücudun azalan enerji depoları doldurulur ve sabaha doğru düşen kan şekeri sevileri yükselir. Kan şekeri düşüklüğü, huzursuzluk, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, uyku hali, algılama güçlüğü, çarpıntı ve bilinç bozuklarına neden olmaktadır. Gece boyunca düşen metabolizma hızı kahvaltı ile %20-30 artmaktadır. Kahvaltı atlandığında ise vücut bir sonraki öğünde yenilmeyeceğini sanarak bir sonraki öğünde yenilenleri yağa dönüştürerek depolar. Eğer öğlen yemeği de atlanırsa akşam yemeğinde bu etkiler kat kat artar. Bunun yanı sıra kahvaltı yapmadan güne başlandığında kan şekerinin düşmesiyle kişi ihtiyacından daha fazla yiyerek de kilo artışını hızlandırır. Bu nedenle kahvaltı yapanların kilo alma riskleri daha az, kilo vermeleri ve kilolarını korumaları ise daha kolaydır.

  Büyüme çağındaki çocukların bütün besin gruplarını yeterli ve dengeli bir şekilde almaları gerektiğinden özellikle kahvaltı yapan çocukların derslerinde daha başarılı, arkadaşları ile daha uyumlu ve sağlıklı oldukları kesindir

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

İftardan sonra çay içmenin zararları ortaya çıktı

Çekirdek yemenin zararları