in

Çocuklar veya kilo kaybetmesi gerekmeyen kişiler için iyi beslenme

Çocuklar veya kilo kaybetmesi gerekmeyen kişiler için iyi beslenme

Ülkemizde bu kadar çok alerji, bağışıklık sistemi rahatsızlık­ları ve kanser görülmesinin nedeninin çocuklarımızı besleme şeklimiz olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki hayatımızın erken dönemlerinde nasıl beslendiğimiz, ileride sağlığımızın nasıl olacağı konusunda daha güçlü bir etkiye sahip. Üç kızım var ve bugünün çılgın dünyasında sağlıklı çocuklar yetiştir­menin ne kadar zor olduğunun farkındayım.

Ebeveynlerin coşkulu bir şekilde, hastalıklı yetişkinlerden oluşan bir ulus yarattığı bir çevrede yaşıyormuşuz gibi görünüyor.
Benim yaşadığım yerde, ebeveynler ve komşular her fır­satta farkına varmadan çocuklarını zehirlemeye çalışıyor. Sa­dece kendi çocuklarını şeker dolu ve trans yağlar içeren yiye­ceklerle beslemekle kalmıyor, her doğum gününde, spor kar­şılaşmasında ve sosyal durumda şekerle kaplı donatları, pasta­ları ve şekerleri bütün kalabalık için getiriyorlar. Okullar da, öğretmen ve ebeveynlerin çocukları düzenli bir şekilde abur cubur yiyeceklerle beslenmeye ittikleri bir başka mekan. Ebeveynler olarak hepimizin çocuklarımızı daha besleyici yiyeceklerle beslemek gibi bir hedefi olmasını beklerdim: Daha çok sebze, meyve, çiğ kuru yemiş ve çekirdekler ve fasulye ve baklagiller gibi. Bununla birlikte, düzenli olarak sağlıksız yiyecekler yemesine izin verildikçe hiçbir çocuk sağlıklı beslenmeyecektir.

Bunu başarmanın tek yolu evi sağlıksız yiyeceklerden temizlemektir; böylece çocuklar acıktıklarında sağlıklı seçe­neklerden yemek zorunda kalırlar. Sadece sağlıklı yiyecek seçenekleri bulduklarında, en azından evde olduklarında sağ­lıklı bir şekilde besleneceklerdir.
Bununla birlikte, bu kitaptaki beslenme kuralları, bir çocuk ya da ince bir sporcu için kalori ve yağ açısından çok kısıtlıdır. Ama, sağlıklı yeme ve uzun ömür kuralları değişmezdir. Tek yapılması gereken diyetin kalori ve yağ yoğunluğunu, çiğ kuru yemişler ve çekirdekler, kuru yemiş yağları ve avokado gibi bütünsel yağ ve kalori kaynakları ile artırmaktır. Nişastalı sebzeler ve tam tahıllar daha çok tüketilebilir ve sebze ve tahıl yemekleri soslarla, kuru yemişlerle zenginleştirilebilir.

Eğer kilo almak istiyorsanız, çok yemek yemek vücudu­nuza daha çok yağ ekleyecektir. Daha fazla yemek yiyerek bir kişinin kaslarını artırması çok nadir görülen bir durumdur. Vücudunuzun istediğinden fazla yemek için kendinizi zor­lamanız iyi değildir. Kilo almak istiyorsanız kaslarınızı ge­liştirmek için ağırlık kaldırın; egzersiz yapmak da iştahınızı açacaktır. Sağlıklı bir diyet yediğinizde, doğa ihtiyacınız ola­cak kadar kas kütlesinin vücudunuzda olmasını sağlayacaktır; ancak ek bir gerginlik uygularsanız kaslarınız gelişecektir. Tabii ki, bu kitap aşırı kilolu olup kilo vermeyi arzu edenler için yazılmıştır. Aşın zayıf olan ve kilo almak isteyenler kendi ihtiyaçlarına uyacak şekilde bu yeme planını değiştirmeli­dirler.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Vejetaryen ya da vegan diyet az bir miktar hayvansal ürün içeren bir diyetten daha mı sağlıklıdır?

Tarım ilaçları ve meyve, sebze