in

Çörek otu faydaları

Çörek otu faydaları

Son günlerde özellikle televizyon programlarında mucize bitki diye bahsedilen çörekotunun faydaları anlatmakla bitmiyor, özellikle doktorlar tarafından ısrarla mucizevi etkilerine değinilen çörek otunun özellikle zayıflama konusunda süper etkiye sahip olduğundan bahsediliyor. Zayıflama konusunda etkili olduğu söylenen çörek otunun tüketilirken kaynatılmaması gerektiğini ve her yemekten önce taze bir şekilde ezilerek, 10 kilo vermek için bir tatlı kaşığı 20 kilo vermek için 2 tatlı kaşığı gibi kilonuza göre tüketilmesinde fayda var. Uzmanların özellikle dikkatini çektiği bir nokta var o da çörek otunun yemekten sonra tüketilmemesi gerektiğini yada yemekle birlikte yenirse bunun ters etki yaparak kilo aldırdığından bahsediliyor. Yani aslında bu mucize bitki kilo almak isteyen kişiler içinde tam bir derman.. Ayrıca şeker hastalarının mutlaka bu besini tüketmesinde fayda var..

Çörekotu bitkisini tanıyalım

Anadolu kökenli (Nigella damascena) bir bitkidir, buradan Suriye, Mısır ve diğer Afrika ülkeleri ile Hindistan’a yayılmıştır. Çörekotu bir yıllık otsu bir bitkidir, tohumlarından çoğalır. Kumlu gevşek toprakları sever, çiçeklenme dönemine kadar su ister daha sonra sulanmaz. Tohumları haşhaş bitkisinde olduğu gibi kozalak (Kapsül) içerisinde olgunlaşır. Tohumları 2–3 mm boyunda 3 yüzeyli mat olmayan siyah renklidir.

Çörekotu türleri

Çörekotu düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasındandır, 20 den fazla türü vardır. Yaygın olarak bilinen üç türü:

1. Mısır çörekotu
2. Şam çörekotu
3. Kır çörekotu

Mısır çörekotu 40–60 cm boyunda beyaz çiçeklidir. Tohumları parmaklar arasında ovalandığında muskat, biberiye ve anason karışımı benzeri koku verir. Anadolu kökenli olan Şam çörekotu 70–80 cm boyundadır, çiçekleri parlak mavi renklidir. Tohumlarının kokusu çilek ve ananası andırır. Kır çörekotu 15–20 cm boyundadır, çiçekleri kirli mavi yeşildir, yabani olarak kendiliğinden yetişir. Kır çörekotu zehirlidir, kullanılmamalıdır.

Çörekotu ürünleri

Çörekotunun;

1. Tohumu
2. Yağı
3. Esansı (Eterik yağı)

Piyasada bulunmaktadır. Çörekotunun içindeki bütün etkili maddeleri ihtiva ettiği için tohumunu kullanmak esas olmalıdır. Bazı özel kullanımlarda çörekotu yağı uygulanabilir. Çörekotu yağı çok çabuk acıdığı (oksitlenme) için tescilli ürünler alınmalıdır. Acımış çörekotu yağı sıhhate çok zararlıdır,. Çörekotu yağı alırken dış görünüşünden şu özelliklere dikkat edilmelidir. Çörekotu yağı açık parlak sarı renkli olmalı, bulanıklık veren maddeler bulunmamalı, kolay akıcı olmalı, tadı hoş olmalıdır. Koyu renkli, bulanık, kıvamlı ve tadı acımsı olan çörekotu yağı kesinlikle yenmemelidir, ancak haricen uygulanabilir. Çörekotu esansı çok pahalıdır ve hilesiz olanını bulmak çok zordur. Çörekotu esansı kullanmak gerektiğinde tohumu öğütülüp buhar banyosu(İnhalasyon) yolu ile solunarak alınır..

Çörekotunun içindeki maddeler

Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarla çörekotunun içinde 115 den fazla etkili madde olduğu belirlenmiştir. Bu maddeler şöyle gruplandırılabilir:

1. %21 Protein
2. %35 Şeker türevleri
3. %35-38 Yağ
4. %6-9 Madensel tuzlar ve diğer maddeler

Çörekotu yağının bileşimi ise ortalama olarak:

1. %18 doymuş yağ asitleri
2. %24 tekli doymamış yağ asitleri (omega-9)
3. %58 çoklu doymamış yağ asitler (omega-3 ve omega-6)

Çörekotunun etkisi

Çörekotu; içerisinde bulunan 115 den fazla etkili madde ile çok geniş bir etki alanına sahiptir. Bu maddeler birbirinin etkisini güçlendirir ve artırır (sinerji etkisi) . Çörekotu öncelikle bağışıklık sistemini dengeye getirerek vücudun savunma gücünü yükseltir. Böylece vücudun hastalıklarla kolay bir şekilde baş etmesi sağlanmış olur. Çörekotu hiçbir tedavi ile uyumsuzluk göstermez, kişi tedavi görüyorsa çörekotu kullanabilir.

Çörekotunun kullanıldığı alanlar

Çörekotunun etkili olduğu alanlar şöyle gruplandırılabilir: —Solunum yolları —Sindirim sistemi —Kalp ve damar sistemi —Boşaltım sistemi —Deri ve cilt —Kadın hastalıkları —Çocuk sağlığı —Ergenlik sorunları —Kanser hastalıkları —Ruh sağlığı

Çörekotunu sağlıklı iken kullanmak en akılcı, hızlı ve ekonomik korunma yoludur.

Çörekotunu kimler kullanamaz

Hamilelik döneminde çörekotu kullanılmamalıdır, düşük ve erken doğuma neden olabilir. Hamile kalmadan önce 6–8 ay süreyle çörekotu kullanıp, hamilelik boyunca kullanmamak ve doğuma bir hafta kala tekrar kullanmaya başlayıp emzirme süresi boyunca kullanıma devam etmek anne ve çocuk sağlığı açısından çok önemli katkılar sağlar. Çörekotunun hamile kalma ihtimalini yükselttiği de bildirilmektedir. Kan şekeri düşük olanların hekim kontrolünde çörekotu kullanması gerekir.

Çörekotunun kullanma şekli

Yetişkinler için çörekotunun pratik bir kullanma şekli şöyledir: Bir ay kullanılacak miktar olarak — 300–400 gr çörekotu tohumu öğütülür ve bekletmeden — 250 gr pekmez( veya bal ) ve — 500 gr tahin ile karıştırılır. Bu karışım ağzı kapalı bir kavanozda güneş ışığı görmeyecek şekilde muhafaza edilir. Tahin, bal ve pekmez hem tat düzenleyicidir ve hem de çörekotunu korur. Tahinin E vitamini aynı zamanda çörekotunun etkisini artırır. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden 30 dakika önce bu karışımdan bir tatlı kaşığı yenir. Bu uygulama her yıl 6 ay tekrarlanır. Çörekotu aynı zamanda çok değerli bir gıda maddesidir. Çörekotu kullanırken omega–3 ve omega–3 ihtiva eden ürünler kullanılmamalıdır, bu maddeler çörekotunun içinde yeterli miktarda bulunmaktadır.

Çocuklarda yukarıdaki karışım şöyle uygulanır (yetişkinler için olan miktarın): — 2–4 yaş arası dörtte biri, — 4–6 yaş arası üçte biri, — 6–12 yaş arası yarısı, — 12 yaşından büyük ve ergenlerde yetişkinler kadar. Yukarıdaki karışıma arzu edilirse tat düzenleyici olarak kakao da ilave edilebilir, çocuklar için daha çekici olabilir. (NOT: Öğütülmüş hazır çörekotu kesinlikle yenmemelidir, kanser yapabilir. Çörekotu yukarıda verilen karışım hazırlanmadan hemen önce öğütülmelidir. Öğütülmüş hazır olarak satılan çörekotu sadece buhar banyosun-soluma, inhalasyon- şeklinde kullanılabilir.)
Çörekotunun kullanım süresi

Çörekotu vücudu sarsmadan hafif bir şekilde etki etmektedir. Ayrıca; çörekotu sadece rahatsızlık konusu olan belirtileri gidermemekte, bütün dengeleri sağlamaktadır. Bazı kişilerde ilk defa kullanılmaya başlandığı zaman birkaç gün sürebilen halsizlik meydana gelebilmektedir. Bu durum aslında çörekotunun etkili olduğunun bir işaretidir. Çörekotu kullanırken kişiler 2–3 ay sonra belirgin bir rahatlama hissederler. 6 ay sonra ise gerçek etki meydana gelir. Çörekotunun 6 aylık kullanımı sonunda astım, nefes darlığı, alerji,akne,kolestrol, yüksek tansiyon ve yaşlılık şekerinde önemli gelişmeler sağlanır. Çörekotu vücut dengelerini sağladığı için fazla kilolardan kurtulmada da yardımcı olur. Çörekotu kullanımı her yıl 6 ay süreyle tekrarlanmalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi mucizesi

Kilo vermeye yardımcı bitki önerileri