in

Defne yağı ve sabununun faydaları – Defne yağı nedir

Defne yağı ve sabununun faydaları – Defne yağı nedir

Bilmeyenimiz yoktur defne ağacını arkadaşlarım. Hani palamut yada ona benzer balık türü yapıldığında içine bir adet yaprağı atılır ki mis gibi aroma versin Ohh acıktık mı ne. Herneyse arkadaşlarım, şimdi sizlere defne ve defneden yapılmış sabunun faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Defne   (Laurus nobilis) her mevsim yeşil kalabilen, güzel kokulu, yapraklarının ve yağının kullanımı oldukça geniş olan bir ağaç türüdür. Defne ağacının anavatanı Akdeniz’ in doğusu olup oradan ılıman iklimli başka yörelere yayılmıştır.

Defne iğne yapraklı olmamasına ragmen, her mevsim yeşil kalır ve bu özelliği nedeniyle de eskiden beri ölümsüzlüğün simgesi olarak kabul edilir. Defne meyvesi %30 oranında yağ içerir, bu yağlardan %1’ i  esansiyel  (terpenes, sesquiterpenes, alcohols, ketenos) yağlardır. Defne yaprağı ise %1-3 arasında esansiyel yağlar (1,8-cineole ve pinenes, terpenes, sesquiterpenes, methyl-eugenol ve daha küçük miktarlarda α- ve β-pinenes, phellandren, linalool, geraniol ve terpineol) içerir.

Defne yaprağının tat ve aroması büyük ölçüde eugenol adlı esansiyel yağdan kaynaklanır. Defne yağı %95 yağ asitlerinden ve %5 esansiyel yağlardan oluşur. Bu yağ, en çok defne sabunu üretiminde kullanılmaktadır.

Defne Yağı Sabunu; Akdeniz kıyılarında, Türkiye’ nin Antakya ili civarında yetiştirilen defne ağaçlarının meyve ve yaprak yağları ile  saf yemeklik zeytin yağından yapılır. Defne ağacının yaprağı, antiseptik ve anti-bakteriyel içeriğinden dolayı iyileştirici bir güç içerir. Bu sabun, yüzyıllardır kullanılan çok eski, geleneksel bir formüle dayanılarak yapılmış ve nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Geleneksel defne sabunu, hem cilt hem de saç için kullanabilen doğal el yapımı bir sabundur.

Faydaları ve Kullanım Alanları:

*

Saç ve genel vücut temizliğinde güvenle kullanılabilir.
*
Kuru, yağlı veya alerjik ciltlerde özellikle tavsiye edilir. Cildi nemlendirir, canlandırır ve güzelleştirir.
*

Sivilce, tahriş, egzema, mantar, sedef, pişik, isilik, alerji ve kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarında tavsiye edilir.
*

Kepek ve saç dökülmesini önler, saçı besler, yumuşaklık, parlaklık ve güç verir.
*

Vücut üzerinde dinlendirici etkisi vardır.

Ürün Özelliği ve İçeriği: SAF, EL YAPIMI, DOĞAL SABUN.  Hatay M.Kemal Üniversitesi  Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Laboratuvarlarında test edilip onaylanmıştır. Elle yapılmış, elle kesilmiş ve elle paketlenmiştir. Hayvansal yağlar, petrol ürünleri, kimyasal maddeler, parfüm, köpük, katkı maddeleri ya da renklendirici ve sentetik maddeler içermez. Harici kullanım içindir.

Doğal Saf Zeytinyağı, Defne Yaprağı Yağı, Sodyum Hidroksit, Damıtılmış Su.

Net Ağırlık: 125 gr. +/- % 10

Kullanım Önerisi: Saç için; defne sabununun saçta köpürtülerek bütün saça yayılması sağlanır. Parmak uçları veya iyi bir saç fırçası ile saçlara yedirilir. 20-30 saniye sonra çok sıcak olmayan su ile durulanır. Cilt için; defne sabunu iyice köpürtüldükten sonra, eldeki köpük cilde iyice yedirilir. 20-30 saniye köpük ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Kedi otu, kediotu kökü faydaları – Kedi otu nedir

Ceviz ağacı ve yaprağı kürü faydaları nelerdir – Ceviz ağacı nedir