in

Dengeli beslenmeyi başarıyor musunuz ?

Dengeli beslenmeyi başarıyor musunuz ?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bütün besin maddelerinin düzenli aralıklarla yeterli miktarda alınması gerekir. Protein, karbonhidrat, yağ, mineral, vitamin kaynaklarının karşılanması sağlıklı bir hayat sürmenizi sağlar.
Dengeli Beslenmeyi başarabildiğinizi düşünüyor musunuz ?
 
Dengeli beslenebilmek için besin gruplarını yakından tanımak gerekir. Ana başlıklar altında gıdaları inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilir, sağlıklı yaşam için ilk adımı atabilirsiniz.
Et ve Et Ürünleri
Hangi et türü olursa olsun mümkün olduğunca az yağlı olanları tercih edin. Salam, sucuk, sosis, sakatat gibi et ürünlerini az miktarda tüketin. Beslenme türünüzde balık ve tavuk etine ağırlık vermeniz faydalıdır. Kırmızı eti kızartmak yerine haşlayarak tüketmeye özen gösterin. Mineral açısından zengin olduğu için sebze yemekleri, çorbalar ve pilavlarınızda et suyu kullanabilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri
Süt ve süt ürünlerinden olabildiğince az yağlı olanları tercih edin. Özellikle kilo kontrolü için diyet yapıyorsanız krema, krem peynir ve diğer yağlı peynirli az tüketmeye özen gösterin. Mayonez yağlı bir yiyecek olduğu için uzun aralıklarla ve az miktarda tüketmenizde fayda vardır.
Tahıl Ürünleri ve Baklagiller

Ekmek, makarna, erişte gibi unlu gıdaları uzun aralıklarla ve uygun miktarda tüketmeye çalışın.
Kuru fasulye, barbunya gibi baklagilleri mümkün olduğunca sık aralıklarla tüketin. Baklagillerin içeriğindeki lifler sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Yağ ve Şeker
Şeker ve şekerli gıdaları az miktarda tüketmeye dikkat edin. Fazla şeker vücutta depolandığı için kilo almanıza ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Vücut sağlığını korumak için yağlara da ihtiyaç duyulmaktadır. Yemeklerinizi hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlarla hazırlayın. Özellikle vücudun üretemediği ve dışarıdan takviye edilen Omega 3 ve 6 yağlarını balık yağı, fındık yağı gibi yağlardan karşılayın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Bal şerbeti tarifi ve hazırlanışı

Karaciğer sağlığı için beslenmek şart