in

Dengeli Ve Yeterli Beslenme Nedir?

Dengeli Ve Yeterli Beslenme Nedir?

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME NEDİR ?

Yiyeceklerimiz karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral adı verilen besin öğelerinden oluşmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenebilmemiz için bu besin öğelerinden herbirini vücudumuzun gereksinimini karşılayacak miktarlarda almamız gerekmektedir.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEK SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN BİR ZORUNLULUK VE SORUMLULUKTUR.

Karbonhidrat, protein ve yağ vücuda enerji sağlayan besin öğeleridir. Şeker, şekerli yiyecekler, ekmek, tahıllar, meyveler, sebzeler, süt ve yoğurt gibi yiyeceklerde bulunan karbonhidratlar enerji gereksinmemizin çoğunu karşılar.

Diyetinizde karbonhidrat içeren yiyecekler öğünlere dengeli bir şekilde bölünmelidir. Bu denge vücudunuzun şekeri kullanmasında ve kan şekerinin sabit kalmasında önemlidir. Bir öğünde önerilenden fazla karbonhidratlı yiyecek yemeniz (önerilen miktardan fazla ekmek veya meyve yenilmesi gibi) ve bir öğünde yemediğiniz karbonhidratlı yiyeceği bir diğer öğüne ilave etmeniz, kan şekerinizin yükselmesine sebep olacaktır.

Protein vücudun büyümesi, gelişmesi ve yıpranan dokuların onarılmasında önemli rol oynar. Diyabet, vücudun protein ihtiyacını değiştirmez, bu nedenle et, süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi protein içeren yiyecekleri önerilenden daha az veya daha fazla yemenize gerek yoktur.

Yağlar, yüksek enerji veren besin öğeleridir. Karbonhidratların ve proteinlerin 1 gramı 4 kalori verirken, yağların 1 gramı 9 kalori verir. Besinlerle günlük alınan yağ ve kolesterol miktarının fazlalığı şişmanlığa ve kalp damar hastalıklarına neden olur.

Yeterli ve dengeli bir beslenme programı gereksiniminiz olan tüm vitamin ve mineralleri kapsamaktadır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyabet Diyeti Nedir?

Yiyecekleri Ne Kadar Tüketmeliyiz!