in

Deri ve Saç Nedir?

Deri ve Saç Nedir?

Yaşınız ilerledikçe, en büyük organ olan deriniz esnekliğini ve doğal yağlarını bir miktar kaybederek incelir, ileri yaşlarda derinizde kı­rışma süreci başlayacak ve buruşmalarla sonlanacaktır. Ortayaşlarda cildinizin bazı bölgeleri sarkabilir. Kaslarınızı sert ve gergin tutabildiği­niz bölgelerde sarkmayı azaltabilirsiniz. Ancak, yüz gibi bazı bölgelerde derinin sarkması kaçı­nılmazdır.

Deri aynı zamanda kurumaya da başlar ve daha az terlersiniz. Derinin incelmesiyle da­marlar ve lekeler daha belirginleşir.

Derinin yaşlanması çeşitli faktörlere bağlı­dır. Bir tanesi, korunmasız olarak güneş ışığına maruz kalmanızdır. Güneş ışığının altında ne kadar çok kalırsanız derinizdeki yaşlanma da o kadar hızlı olur. Bu dönemin başlarında kırışıklıklarınız ol­masa bile, ortayaşların sonuna doğru kırışıkla­rın ortaya çıkmasına hazırlıklı olmalısınız. Bu, yaşlanmanın doğal bir sonucuduoertelenebilir ama engellenemez. Kozmetik cerrahi bazen yaşlanmanın etkilerine karşı koymak için de­nenen bir yoldur.
Yaşlandıkça, yaşlılık lekeleri(bazen karaci­ğer lekeleri de denir) ortaya çıkabilir. Bunlar, bir benekten birkaç santimetre büyüklüğe ka­dar değişen rengi koyulaşmış düz yüzeyli lekelerdir. Yaşlılık lekeleri tehlikeli olmasalar da, ortaya çıktıklarında kan­ser olmadıklarından emin olmak için doktoru­nuza gösterin.
Derinin hemen altındaki küçük kan da­marlarında zayıflama, çatlama veya kanama olabilir. Bu durum, özellikle önkolda görülen, senil purpura denilen yüzeysel morluklara yol açar.

Bireyler arasında büyük farklılıklar göster­mesine rağmen, zamanla saçlarda da değişik­likler başlar. Genelikle 50′li yaşlarda insanların yarısının saçları büyük oranda kırlaşmış ola­caktır. Genellikle şakaklarda başlayan kırlaşma, yavaş yavaş yukarıya doğru yayılır. Koltukaltı ve kasık tüyleri de beyazlaşmaya başlayabilir.
Her iki cinste de yaşlanmayla birlikte saç­lar incelmeye başlar. İncelmenin etkileri, saç ve vücudun diğer bölümlerinde görülebilir. Ay­rıca 50 yaşına kadar, erkeklerin %60′ında çeşitli düzeylerde kellik ortaya çıkar.

Kellik genetik olarak belirlenmektedir ve erken yaşlanma belirtisi değildir. Saçları dökül­müş olanlarda saç büyümesini uyarmak için ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca, kafaya vücudun diğer taraflarındaki saç kökleri cerrahi yolla ekilmektedir. Peruk kullanmak da diğer bir se­çenektir.

Saçların kırlaşması erken yaşlanmanın işa­reti degildir;bazı insanlar çekici, bazıları ise itici olduğunu düşünürler. Nasıl görüldüğü, kişisel tercih, kültürel altyapı ve modaya göre değişir. Boyalarla saç rengi geçici olarak değiştirilebilir.
Menopozdan sonrası hormonal değişiklik­lerle bazı kadınların (ama hepsinin değil) yüzlerindeki tüyler kalınlaşmaya ve uzamaya başlar. Bu kıllar ortadan kaldırılabilir. Bu tür bir işlem büyümeyi daha fazla uyarmaz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Saç Mantarının Bitkisel Tedavisi Nedir?

Kemoterapi Tedavisinde Saçlar Dökülür mü?