in

Diyabet hastalarına tavsiyeler

Diyabet hastalarına tavsiyeler

Bu kitapta verilen genel tavsiyeler birçok diyabetli için yeter­lidir. En önemli hedef kilo vermektir, yoksa şekeriniz kısa vadede biraz yukarı çıkmış biraz aşağıya inmiş çok fark etmez. Bir sonraki bölümde kilo vermekle ilgili verdiğim katı rehberi takip edin. Eğer programımı harfiyen uygularsanız diyabet yiyeceklerinin yerlerini değiştirmek ve kalorileri saymakla uğraşmayacaksınız. Çoğu kişi porsiyonları da tartmak zorunda değil. Hedefleriniz koroner damar rahatsızlığı çekenlerle aynı: Zayıflamak ve risk etmenlerinize sert bir şekilde tepki vermek. Zamanla vücudunuz rakamlarınızı normale döndürür. Aşağı­daki maddeleri aklınızda tutun:

1. Beyaz ekmek ve makarna gibi rafine nişastalar özellikle tehlikelidir; onlara el sürmeyin.
2. Meyve suyu ya da kurutulmuş meyve tüketmeyin. Uy­gun miktarda meyve dışında şekerden uzak durun. Kah­valtı için iki ya da üç meyve iyidir; öğle yemeği ve akşam yemeğinden sonra bir tane idealdir. En iyi meyve­ler daha az şekerli olanlardır: greyfurt, portakal, kivi, çilek ve böğürtlenler, kavun ve yeşil elma.
3. Bütün yağlardan uzak durun. İşlenmemiş fındık, ceviz­lere izin var; ancak 30 gramdan fazla değil.
4. Diyetinizin adı “yeşiller ve bakliyatlar diyeti”, bu yüzden diyetinizin çoğunu sebzeler ve bakliyatlar oluşturmalı.
5. Hayvansal gıda alımını haftada en fazla iki balık servisiyle sınırlayın.
6. Düzenli bir şekilde ve sürekli bir şekilde ilaç alıyormuş gibi egzersiz yapın. Sıkı bir programa oturtarak tercihen günde iki kez yapın. Merdiven tırmanmak en önemli kilo verme egzersizlerinden biridir.
Bu kitaptaki bilgiler sizin sağlık reçetenize dönüştürülürse kalp krizlerinin ve felçlerin önüne geçilebilir. Eğer bu diyet toplumun geneli tarafından benimsenirse bu hastalıklar nadi­ren görülmeye başlar ve diyabet tamamen ortadan kalkar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyabetinizi kontrol etmeyin – ondan sonsuza dek kurtulun

Yaşamak için ye formülü trigliseridleri düşürür