in

Diyabet Tipleri Nelerdir?

Diyabet Tipleri Nelerdir?

Başlıca 2 tip diyabet vardır.Farklı diyabet tiplerinin, farklı nedenlere bağlı olarak geliş

düşünülmektedir.

Tip I diyabet – Vücut çok az insülin yapar veya hiç insülin yapmaz.

Tip II diyabet – Vücut insülin yapar, fakat gerektiği gibi kullanamaz.

Tip II Diyabet

Bazı diyabetiklerde insülin pankreastan kana yeterli kontrolü sağlayacak kadar verilemez ve yeterli derecede kullanılamaz (Şekil 3). Bu tür diyabeti olanlara biz Tip II diabetes mellitus veya insülin gerektirmeyen diyabet diyoruz. Bu tür kişiler, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi veya buna ek olarak insülinin kana verilmesini düzenleyen bazı hap şeklindeki ilaçları kullanarak bu bozukluğu kısmen düzeltebilirler. Zaman içerisinde hastalarda bozukluk hapla düzeltilemeyecek hale gelebilir. Bu durumda insülin ihtiyacı ancak cilt altına İNSÜLİN yapılarak temin edilebilir. Tip II, en sık görülen diyabet tipidir. Genç insanlarda da görülebilmesine rağmen bu diyabet tipi çok zaman 40 yaşından sonra başlar.

Şeker hücreye yalnızca özel girişlerden geçerek girebilir. Tip II diyabet hastalarında bu girişlerle ilgili bir sorun da vardır. Sonuç olarak kanda yeterince insülin bulunmasına rağmen hücrelere pek az şeker girebilir. Hücrelere giremeyen şeker kanda birikir.

Tip II Diyabetin Belirtileri

(Semptomları)

Tip II diyabetin semptomları kolayca gözden kaçabilir. Bunlar uzun zaman yavaş yavaş ortaya çıkma eğiliminde

Bazı Tip II Diyabet Semptomları:

Yorgunluk hissetmek (Hücrelerdeki enerji yetersizliği hücre fonksiyonlarında yavaşlama ve azalmaya yol açar. Bu durum genel vücut gücünde düşmeye neden olur

Ciltteki kesiklerin veya yaraların çok yavaş iyileşmesi (Hücreler yeteri kadar beslenemedikleri ve savunma sistemi bozuk olduğu için yara iyileşmesi geç olur.)

Kuru ve kaşıntılı bir cilt Sık sık infeksiyon gelişmesi (Vücut savunma sistemleri yeterince iyi çalışmadığı için infeksiyonlar sık görülebilir.)

Sık idrar yapma (Poliüri:İdrarla şeker atılırken idrarın içinde erimiş olarak şeker bulunacağı için idrarla bol miktarda su da çıkar.)

Bulanık görme (Şeker düzeyindeki değişikliklerle beraber göz merceği ve göz sıvısının yoğunluğunun değişmesi ile ortaya çıkar.)

Cinsel sorunlar

Ellerde veya ayaklarda uyuşma, karıncalanma

Açlık hissinin fazlalaşması ve çok yeme (Polifaji: Hücrelerin içine yeterince şeker girememesi sonucu hücrelerden beyindeki doyma merkezine devamlı açlık uyarısı gönderilir. Bu durumda yemek yenilse bile açlık hissi devam eder. Yemek yediği halde şeker yeterince kullanılamadığı için kişi zayıflar)

Ağız kuruluğu ve çok su içme (Polidipsi: Vücuttan idrarla çok su atıldığı için vücutta su azalır ve çok su içme ihtiyacı doğar.)

Tip II Diyabetin Nedenleri:

Tip II diyabetin gerçek nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak aşağıdaki kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Yaşı 40′ın üzerinde olanlar

Şişmanlar

Ailelerinde başka diyabet hastaları

bulunanlar

Gebelik sırasında diyabet gelişenler

4.5 kg‘dan daha ağır bebek doğuranlar

Bir hastalığın veya yaralanmanın

stresini yaşayanlar

Tansiyonu yüksek olanlar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyette Değişim Listesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Diyabette Beslenme Planlanması Nedir?