in

Diyet Nedir?

Diyet Nedir?

 

En başta diyet kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesiyle başlar. Bir insan beslenme alışkanlıklarını değiştiremiyorsa, asla diyeti o kişi için aktif bir diyet olmaz. Beslenme alışkanlıkları değiştirildikten sonra, yani tamamen kişinin kendine özgü alışkanlıkları değiştikten sonra, en başta tabi ki şekeri kısmak gerekiyor. Şekerin yanında hani, her zaman şöyle söylerler; 3 beyazdan uzak durun: un, şeker ve tuz. Tuzu azaltmak gerekiyor ;çünkü vücutta su tutumuna neden oluyor. Un ve undan oluşan unlu yiyeceklerin hepsinden uzak durmak gerekiyor. Tabi ki bu demek değil ki; ekmek makarna pilav yemeyeceğiz diye bir şey yok. Elbette yiyeceğiz, zayıflama diyetleri de bunları içeriyor ;ama sınırlı miktarda. Yani önemli olan porsiyonları düzenlemek ve özellikle azar, azar sık, sık beslenmek. Her zaman bunu söylüyoruz ;çünkü metabolizmanın hızlanmasına neden olan en büyük etken azar, azar sık, sık beslenmek.
Yediklerimizin kalorilerine tabi ki dikkat edeceğiz. Zaten kişinin diyetisyeni, yiyeceklerinin ne kadar ortalama neyi neyle değiştirebileceğini anlatacaktır hastaya. Fakat bunun yanında porsiyonları küçültmek elbetteki en önemli noktalardan biri. Porsiyonlar küçüldüğünde ister istemez tabi ki daha az enerji alıyorsunuz.
Yiyeceklerin kalorisini hesaplamayı saplantı haline getirmemek gerekiyor bu çok önemli. Oturup bütün yiyeceklerin kalorisini hesaplamak doğru değil. Zaten verilen diyette ve değişimlerde neyi neyle değiştirebileceğini diyetisyen gösterdiği için zaten hastanın neyi ne kadar alabileceği bellidir ve kalorisi de bellidir ;ama eğer kişi diyetisyene gitmeden, hani internetten vs. basın yoluyla başka yollarla  eğer kalorileri öğrendiyse, buna göre de kaloriler hesaplanarak belli bir düzeyde enerji kısıtlaması yapılarak kilo verilebilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

5 Günde 5 Kilo

Günün Menüsü Diyet Menüsü