in

Diyet Seçerken Dikkat Etmeli

Diyet Seçerken Dikkat Etmeli

 

Bir birey, kendi diyetini asla kendisi seçmemelidir. Çünkü hangi besinlerin günlük kaç kalori, yağ, protein sağladığını bilmemesi doğrultusunda sevdiği – sevmediği besinleri ayırarak yapacağı diyet programı doğrultusunda iyi bir şekilde diyet yapmış olmaz.

Kişinin kendisi yerine bir uzman doktora, diyetisyene başvurarak hem sağlığını ölçtürmeli hem de ölçtürdüğü sağlık doğrultusunda diyetisyen aracılığıyla iyi bir diyet programlı hazırlatmalıdır. Bireyler, kendi buldukları internet üzerinden yazan diyetlere kesinlikle meyilli olmamalı, sağlıkları açısından bu konuda düşünmeleri gerekir.

İnternet dışında bir gazeteden okuduğunuz diyet ya da komşunuzdan aldığınız, öneriler doğrultusunda arkadaşlarınızın verdiği diyetlerde yeterli derece de sağlıklı olmayacaktır. Kısa zamanda vitamin alımını azaltacağınızdan dolayızayıflama yerine daha fazla kilo alma gibi problemleri meydana getirebilir.

Ayrıca bu diyetler metabolizmaya da yavaşlık verebilir. Diyetisyen ile beraber düzenlenecek bir diyet programı içerisinde öncelikle bireyin kullandığı ilaç, sağlık sorunları varsa sağlık sorunları çeşitlerini bildirerek ona göre iyi bir program yapılmalıdır.

Boy, yaş, yağ kitlesi oranı, vücut ağırlığı, kas oranları, metabolizma hızı da değerlendirmesi gereken bir diğer husustur. Ayrıca bireyi ilgilendiren sevdiği ve sevmediği besinlerin de çeşitli olarak incelenmesiyle beraber yaşamında rahatlıkla yapacağı bir diyet, diyetisyen yardımıyla yapılmalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Kilo Aldırmayan Tatlı

Zayıflatan Besinler ve Kalorileri