in

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken!

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken!

YİYECEKLERİNİZİ ÖNERİLEN ZAMANDA YİYİNİZ

Diyabette temel sorun insülin yetersizliğidir. Uzun aralıklarla veya düzensiz yemek yemeniz halinde insülin yetersizliği artarak kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Bu nedenle uzun açlıklardan (oruç, bir veya bir kaç öğün atlamak gibi) kaçınınız.

Şişman iseniz öğün sayısını azaltmanın, kilo vermenizde size yardımcı olacağını sanmayınız! Bu davranışınız bir sonraki öğünde yiyecek miktarlarını artırmanıza, dolayısıyla daha çok kalori alarak kilo artışına ve kan şekerinizin yükselmesine yol açabilir.

İnsülin veya OAD kullanıyorsanız, diyetinizdeki öğün saatleriniz ve o öğündeki yiyecek miktarlarınız kullandığınız insülinin cinsine, miktarına, vücuttaki etki süresine ve haplara göre düzenlenmiştir. İnsülin zerk zamanı ve buna göre düzenlenen öğün saatleriniz daima aynı olmalıdır. Aksi takdirde, insülin sizin için faydalı olmaktan çıkıp zarar verici duruma geçebilir.

Üç ana öğün (kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği) ve üç ara öğün (kuşluk, ikindi ve gece kahvaltısı) şeklinde hazırlanan beslenme programınızda verilen yiyeceği, önerilen miktar ve saatte yemeniz lazımdır. Bu disiplin, sizi hipoglisemi veya hiperglisemiden korur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Yiyecekleri Ne Kadar Tüketmeliyiz!

Vücut Ağırlığınız Nedir?