in

Diyetinizin Rengi Hangisi ?

Diyetinizin Rengi Hangisi ?

Besinler 7 renk grubuna ayrılıyor ve herbirinin ayrı bir görevi bulunmakta!

 Yapılan son araştırmalara göre diyeti oluşturan besin renklerinin hastalıklara yakın ilişkisi olduğu,sebze ve meyvelerle zengin bir diyetin kanser ve kronik hastalık gibi bir çok rahatsızlık riskini azalttığı belirtilmektedir.

Mor: Bu besinler çok güçlü antioksidan yani sağlıklı dokuları ve hücreleri koruyucu maddeler içeriyor. Kalp hastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıyor. Patlıcan böğürtlen üzüm şarap kırmızı lahana mürdüm eriği.

 Kırmızı: Kansere karşı güçlü bir kalkan olan ve prostat kanserine karşı koruduğu ispatlanan likopen maddesi içeriyor. Domates karpuz kan portakalı.

 Turuncu: Sağlıklı gözler ve sağlıklı bir cilt için gerekli olan betakaroten maddesi bulunuyor. Hücreleri zararlı maddelerden koruyor. Kayısı kavun havuç mango balkabağı.

 Sarı-turuncu: Beta – cryptoxanthin adındaki çok güçlü bir antioksidan madde içeriyor ve hücreyi yaşlanmaya karşı koruyor. Limon portakal armut mandalina greyfurt.

 Sarı-yeşil: Lutein adlı antioksidan madde içeren bu sebzeler katarakt gibi çeşitli göz hastalıklarına karşı savaşıyor. Kabak salatalık bezelye kivi kıvırcık salata ıspanak bakla avokado.

 Yeşil: Toksinlerden arındırıcı özelliği var. Karaciğerin salgıladığı faydalı enzimlerin miktarını artırıyor. İçerdikleri flavanoidler sayesinde kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyor. Brokoli lahana Brüksel lahanası.

 Beyaz: Alisin ve flavanoidleri içeren beyaz renkli besinler çeşitli hastalıklara ve tümörlere karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor A vitamini içeriyor. Pırasa turp sarmısak mantar soğan kereviz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Basit Beslenme Planı Nasıldır ?

Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşamak Sizin Elinizde