in

Dönemsel Beslenme Tavsiyeleri

Dönemsel Beslenme Tavsiyeleri

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için yaşa ve ihtiyaçlara uygun dengeli beslenmek gerekiyor. İşte bu konuda bazı yararlı öneriler…

Düzenli bir yaşam sürdürmek, hastalıklarla kolayca baş edebilmek için her yaşta beslenme kurallarına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte hastalıklar artacağından yaşlılıkta beslenme ayrı bir özen istiyor.

ÇOCUKLUK
Çocukluk dönemi gelişim çağıdır ve çok fazla enerji harcanır. Bu dönemde hamburger gibi fast food yiyeceklerden, kola ve gazozlu içeceklerden çocukların uzak durması sağlanmalıdır. Çünkü bu yiyecekler hem çocuğun sağlıksız bir beslenme alışkanlığı kazanmasına, hem de zarar görmesine yol açar. Bu dönemde çocuklara mutlaka kahvaltı alışkanlığı kazandırmak gerekir. Aynı zamanda doğal besinlerle beslenmesine de yardımcı olmakta fayda vardır.

ERGENLİK
Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı artır. Kırmızı et, karaciğer, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, meyve bol bol tüketilmelidir. Aynı şekilde süt ve ayran da beslenme listesinde yer almalıdır.

YETİŞKİNLİK
Yoğun iş hayatı ve vakitsizlik asla yemek saatlerinin ihmal edilmesine neden olmamalıır. Bütün besin gruplarından eşit miktarda tüketmek gerekir. et yavaş yavaş azaltılmalı bunun yerine balık ve tavuk alışkanlığı kazanılmalıdır.

HAMİLELİK
En yararlı besinler kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt, peynir, C vitamini ve folik asitten zengin olan yeşil yapraklı sebzeler ayrıca yağsız kırmızı et ve tavuk eti, balık ve kepekli ekmektir. Konserve gibi işlenmiş yiyeceklerden, dondurulmuş gıdalardan, aşırı miktarda çay ve kahve içmekten kaçınmak gerekir.

YAŞLILIK
Çiğneme fonksiyonları azaldığından daha yumuşak besinler tüketilmelidir. Meyvelerden ise incir, kayısı gibi çok kalorili ve şekerli meyveler yerine elma, armut gibi posadan zengin olanlar tercih edilmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Afrodizyak hakkında bilgiler

Kahvaltıyı Tahıl Ağırlıklı Gerçekleştirin