in

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Dr.Pierre Dukan tarafından hazırlanan ve ünlü Dr. Mehmet Öz tarafından da sürekli dile getirilen ve onaylanan Dukan Diyetinin kapsadığı içeriğe bir göz gezdirirsek; yağsız proteinler, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve süt ürünlerini içeren bir listeden oluşmaktadır.

Diyetin ilk aşamasında beyaz etler ( et ve balık ) yumurta ve yağsız süt ürünleri tüketiliyor. Diyetin bu ilk aşaması 10 günlük süre içermektedir. Bu ilk 5 günde ortalama 3 kilo veriliyor. Bu süreç de protein sürecinde ağız kokusu ve kuruluğu problemi oluşabilir. Faka bunlar kesinlikle kilo verilmesine engel teşkil etmez. Bu sorunları sadece bol miktarda su içerek önüne geçebilirsiniz. Bunun dışında ilk dört günden sonra kabızlık gibi bir sorun ile uğraşabilirsiniz.  Bu problemi de önlemek için yulaf kepeğine bir çorba kaşığı buğday eklenerek tüketilmelidir.

Dukan diyeti aşamalarında listede bulunanları istediğiniz kadar yiyebilme özgürlüğüne sahipsiniz. Dukan diyetini popüler yapan unsur da bu noktadır.

Dukan Diyetinin 4 Aşaması ve Dukan Diyet Programı

1. Aşama: İlk 10 gün sadece protein tüketiliyor. ( Et, balık ve yağsız süt ürünleri )

2. Aşama: Sırasıyla “sebze ve protein günleri” ve sadece “protein günleri”. Sebzeli günlerde sınırsız sebze tüketiliyor.

3. Aşama: Her gün protein ve sebze günüdür ama bir miktar meyve, iki dilim kepekli ekmek ve peynir yemek serbesttir. Bunun yanında haftanın 1 ile 2 günü karbonhidratlı yiyecek tüketebilirsiniz. ( makarna ve pilav gibi ). Haftada iki kez ‘kutlama öğünü’ kapsamında istediğiniz her şeyi yemekte özgürsünüz! ( tabi ki abartmadan )

4. Aşama: Bu aşamada ne seviyorsanız herhangi bir sınırlama olmadan ve kendinizi suçlu hissetmeden yiyebiliyorsunuz. Anca her perşembe günü sadece protein günü yapılmak zorundadır.

Dukan Diyeti ve Protein Kuralları

1. Sığır ve dana eti, hatta tavşan eti yiyebilirsiniz ama kuzu eti kesinlikle yasaktır. Etlerin yağlı kısımları yenilmemelidir. Eti tüketirken ızgara, fırında pişirilmiş veya haşlanmış olarak yenilmelidir. ( Tabii sıvı yağ, tereyağı ve herhangi bir krema ya da sos eklememelidir

2. Beyaz etlerden tavuk ve hindi eti yenilebilir.

3. Az yağlı ya da yağsız jambon tüketebilirsiniz. Şarküteri ürünleri, pişmiş ya da tütsülenmiş jambon yenilmemelidir.

4. Sığır eti, dana eti ve tavuk ciğeri istenildiği gibi yenilebilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Ender Saraç ve Diyet Tavsiyeleri

Diyete Başlamadan Önce Kurallar