in

Dukan Diyeti ve Evreleri

Dukan diyeti  Dr. Pierre Dukan tarafından yaratılan ve  “aç kalmadan zayıflayın” mottosunu  edinen bir . Temeli yüksek protein, düşük yağ ve karbonhidrat alımına dayanır.4 evresi bulunmaktadır.Dukan Diyeti ve Evreleri

1)Atak Evresi; Bu aşamada hızlı bir protein alımı vardır. Balık,tavuk gibi yağsız etlerden ve protein bakımından zengin besinlerden oluşan 72 yüksek proteinli gıdalar arasında seçim yaparak kendinize uygun bir öğün oluşturursunuz.  Diyet yapan kişiler bu programda günde en az 1,5 yemek kaşığı yulaf yemesi ve en az da 1,5 litre su içmesi beklenir. Kişiler günde en az 20-25 dakika yürümesi beklenmektedir. Bu aşama 5 gün kadar sürer ve 4 ile 7 kilo arasında bir kilo kaybı yaşanmaktadır.

2) Seyir Evresi; En çok kilo kaybının olduğu bir evredir. 72 maddelik yiyebilecekleriniz listenize 28 çeşit sebze  daha eklenmektedir. Bu aşamada sadece karbonhidrat içermeyen sebzeler tüketilir ve bu nedenle örneğin patatese izin verilmez. Tüm gıdaları dönüşümlü olarak kullanılabilir,bu süreçte de su tüketimi ve yulaf ekmeği tüketimi aynı şekilde devam etmelidir. Bu aşamanın süresi istediğiniz kadar devam edebilmektedir,istediğiniz kiloya düşene kadar bu aşamada devam edin.

3)Güçlendirme Evresi; Bu evre verilen kiloyu geri almamak için devam edilmesi gereken bir evredir. Bu evrede isminden anlaşıldığı gibi verilen vücudun güçlendirilmesi esastır. Bu aşamada yasaklı olan bazı yiyecekler yeniden yenilmeye başlamaktadır, haftada bir iki gün istediklerini yeme hakları bulunmaktadır. Günde 25 dakika yürümeleri gerekir.  Güçlendirme evresi, seyir evresinde kaybedilen her kilo için 10 gün sürmektedir.

4) Koruma Evresi; Bu aşamada katı kurallı diğer aşamalardan sonra artık sağlıklı bir şekilde yemek yemeyi öğrendiğiniz düşünülmektedir. Kişiler kendi yeme programlarını kendileri hazırlamaktadırlar ve haftanın bir günü sadece protein ağırlıklı beslenmeniz beklenir bunun dışında yediklerinizde içtikleriniz de serbestsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

JelX Sıkılaştırıcı ve İnceltici Jel ile Bölgesel Kilolarınızdan Kurtulun

Yeşil Çay ve Faydaları