Dukan Diyeti

Dukkan Diyeti
Dukkan Diyeti

Yağsız protein ve sebzeden oluşan bir diyet, kilo kaybetmek için oldukça sağlıklı bir yöntemdir. Ünlülerin Dukan Diyeti de dört farklı safhadan oluşur. Kate Middleton, Jennifer Lopez ve Penelope Cruz Dukan Diyeti’ni uygulayan ünlüler arasında yer alıyor. Fransız doktor Pierre Dukan, bu diyeti insanların kilo vermesi ve vücut formlarını koruması için geliştirdi. Bütün diyetlere olduğu gibi Dukan Diyeti’ne de başlamadan önce diyetisyeninize danışmalısınız.

Dukan Diyeti Atak Evresi

Dukan Diyeti’nin ilk evresi olan atak evresi, diyete hızlı bir başlangıç yapmanız için tasarlanmıştır. Atak evresi, mevcut kilonuza bağlı olarak 5-10 gün arasında sürer. Daha sağlıklı bir değerlendirme için Dukan Diyeti web sitesindeki “gerçek ağırlık hesaplayıcı”yı kullanabilirsiniz. Atak evresinde öncelikle yağsız protein tüketilir. Yediğiniz şeyi “izin verilenler listesi”nde olduğu sürece istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Tavuk, hindi, balık, yumurta ve süt ürünleri izin verilenler listesinde yer alır. Dukan Diyeti ayrıca, bol miktarda sıvı tüketmeyi ve günde 1,5 kaşık kepek yağı almanızı önerir.

Dukkan Diyeti

Dukan Diyeti Seyir Evresi

Dukan Diyeti’nin ikinci evresi, seyir evresidir. Bu evrede, tükettiğiniz yağsız proteinlere ek olarak 32 sebze daha tüketmeniz gerekir. Dukan Diyeti aslen, ilk beş gün boyunca saf protein sonraki beş gün boyunca da sebze tüketmenizi tavsiye eder. Doktor Dukan’ın son tavsiyeleri, aynı diyeti uygulamanız fakat bir gün protein bir gün sebze olarak devam ettirmenizi öneriyor. Bu evre boyunca, kepek yağını günde 2 kaşığa çıkarabilirsiniz. Kaybetmek istediğiniz her yarım kilo için bu evrede üç gün geçirmelisiniz.

Dukan Diyeti Güçlendime Evresi

Dukan Diyeti’nin üçüncü evresi güçlendirme evresidir ve bu evrede “yasaklı” yemekleri, bünyenizi bu yemeklere alıştırarak tüketmeye başlarsınız. Günlük beslenmenize bir porsiyon meyve, iki dilim tam tahıllı ekmek ve 40 gram peynir ekleyebilirsiniz. Bu evrede, haftada iki defa patates ve beyaz pirinç haricindeki nişastalı besinleri tüketmenize de izin verilir. Ayrıca, haftada iki defa istediğiniz yemeklerden oluşan öğünlerle beslenebilirsiniz. Kaybettiğiniz her yarım kilo için bu evrede beş gün geçirmeniz gerekir.

Dukan Diyeti Koruma Evresi

Dukan Diyeti’nin son evresinde, kilo kaybınızı korumak için kalıcı olarak dengeleme yapılır. Bu evre, sağlıklı beslenme alışkanlığınızı devam ettirmenize yardımcı olacak kurallar içerir. Dukan, bu evrede, haftanın bir gününü seçerek atak evresindeki uygulamayı devam ettirmenizi tavsiye etmektedir – Protein Çarşamba’sı ya da Sebze Cuma’sı gibi. Günlük kepek yağı tüketiminizi 3 kaşığa çıkartabilirsiniz ve aktivite seviyenizi yüksek tutmaya –örneğin asansör yerine merdiven kullanmaya – özen göstermelisiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Sakal ekimi

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan diyeti nasıl yapılır