in

En iyi güzellik yiyeceği – Somon

En iyi güzellik yiyeceği – Somon

Somon – yüz dostu yağ asitleri
Balıklar (özellikle de denizden tutulanlar) cilt dostu, iltihaplı sivilceleri kurutmaya ve cildi nemlendirmeye yarayan 0mega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. Deniz somonundaki gerekli yağ asitleri kolajenlere hasar veren serbest radikallerle savaşır ve yüzdeki ince çizgilerin yok olmasını sağlar. 0mega-3′ler vücudumuzun hormonların insan büyüme hormonu (HGH) üretmesine yardımcı olan hormon benzeri eicosainoidleri üretmesini sağlar. HGH, yeni hücre oluşumunu artırdığı için bir anti-ageing hormonudur.

HGH dokularımızın yenilenmesini hızlandırır ve bizi genç tutan en önemli hormonlardan biridir. HGH hipofiz bezleri tarafından salgılanır ve karaciğerimizde diğer bir anti-ageing hormonu olan insülin büyüme faktörüne (IGF-1) dönüştürülür. Vücudumuzun HGH üretimi 20′li yaşların sonlarından itibaren yavaş yavaş azalır; 60′larımıza geldiğimizde yeni hücreler yaratacak HGH oranımız %50 ya da daha az olur.

Güzellik dozajı: İdeal Omega-3 yağ asidi alımı haftada 7 gramdır ve bunu da haftada iki veya üç kez balık yiyerek alabilirsiniz. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için haftada en az üç kez uskumru, somon, ton balığı ve alabalık gibi soğuk ve derin deniz balıklarını yemeye özen gösterin. Eğer mümkünse tarla balıkçılığıyla yetiştirilmiş somon yerine deniz somonunu tercih edin. Eğer deniz ürünlerinden hoşlanmıyorsanız ya da vejetaryenseniz, 150 gram somondan alacağınıza eşdeğer Omega-3 yağlarını aşağıdakileri tüketerek de alabilirsiniz:
• 2 yemek kaşığı ceviz yağı (soğuk presli)
• 2 yemek kaşığı soya fasulyesi yağı (soğuk presli, organik)
• 1 yemek kaşığı kolza yağı (soğuk presli, organik)
• 3 yemek kaşığı ketentohumu (çekilmiş)
• 4 yemek kaşığı ceviz
• 1 fincan soya fasulyesi (pişmemiş)
• 2000mg balık yağı hapı (EPA/DHA)

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

En iyi güzellik yiyeceği – Ketentohumu yağı

En iyi güzellik yiyeceği – Yemişler