in

En popüler diyet listeleri

En popüler diyet listeleri

POPÜLER DİYETLERİ YAKINDAN TANIYIN


Popüler diyetlere her zaman ve her yerde rastlamaya başladık. Herkesin elinde bir standart diyet! Uygulanması zor, size özel olmayan bu diyet programları ile amaca ulaşmak kolay gibi gözükse de kaybettiklerimiz kazandıklarımızdan fazla oluyor. Çünkü standart diyetler size özel düzenlenmediği için yemek yeme dürtülerinizi sosyal ve psikolojik açıdan tatmin etmiyor bu nedenle de ömürleri çok kısa oluyor. Oysa kalıcı başarının sırrı, sağlıklı beslenmenin bir yaşam tarzı haline getirilmesinde… Moda diyetleri tanıyın fakat onlara aldanmayın. Bir diyetisyenden yardım alın, hayatınızı baştan yaratın…


Sonoma Diyeti:

Akdeniz diyetine benzer yapıya sahiptir. Lezzetli ve besin değeri yüksek olan badem, biber, böğürtlenler, brokoli, üzüm, zeytinyağı, ıspanak, domates ve tam tahıl ürünlerinden zengin bir diyettir. Diyetin ilk basamağı oldukça sıkı bir programdan oluşur. Süt ve meyvelerin miktarı sınırlandırılır. Diyetin ikinci kısmında kalori ve tüketilecek besin miktarı arttırılır. Üçüncü kısım ise koruma programıdır.

Cheater’in Diyeti:

İlk hafta, 3 ana 2 ara öğün şeklinde bir öğün düzeni gereklidir. Her öğünde tabağın yarısı sebze ve meyvelerden, çeyreği yağsız et ürünlerinden ve diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden oluşur. Dr. Rivas’a göre kilo vermenin devam etmesi için metabolizmanın kriz geçirmesini sağlamak gerekir. Bu krizi yaratmak için Cheater diyetinde Cumartesi sabah 9’dan Pazar akşamı saat 9’a kadar kişi ne istiyorsa onu yer. Fakat bir süreliğine diyetin serbest olmasının metabolik hızı arttırdığına dair bilimsel bir veri yoktur.

Lezzet Noktası Diyeti:

İki basamakta iştahı azaltmaya çalışan bir diyettir. Lezzetli besinler ile beslenmeyi organize eder. Bir lezzet, gün boyunca defalarca tadıldığında beyindeki iştah merkezi daha çabuk doygunluk sinyali vermeye başlar. Böylece daha az kalori ile doygunluk sağlanabilir. Lezzet Noktası Diyetinde verilen yemek tarifleri ile lezzet tirbulansı yaratmadan beslenmek mümkün olabilir. Düşük yağlı özellik gösteren bu diyet taze ürünlerden, meyve, sebze ve tam tahıl ürünlerinden zengindir.

Süpermarket Diyeti:

Bu diyet 2 haftalık alışveriş listesi, yemek tarifleri ve atıştırmalık listesinden oluşur. Enerji içeriği ortalama olan besinler tercih edilir. Her besin grubundan besin bu diyette yer almaktadır.

Uzun yaşam diyeti:

Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmiş bir bilimsel araştırmanın sonuçlarına dayandırılarak hazırlanmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre düşük kalori alımı yaşlanma sürecini yavaşlatan tek yoldur. Bu diyette herhangi bir beslenme programı yoktur sadece genel beslenme önerilerine uyulması gerekir. Günde 40–60 gram posa tüketimi, sağlıklı yağların tercih edilmesi, 7–9 porsiyon sebze ve meyvenin tüketilmesine dayanır. Boş kalorilerin sınırlandırılması ve sebze-meyveden zengin olması nedeni ile sağlıklı olarak nitelendirilebilir.

2006

South Beach Diyeti:

Üç bölümden oluşan bu diyetin ilk kısmında karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme modeli benimsenir. Meyve, ekmek, pirinç, patates, makarnadan zengin bu modelde et, tavuk, balık, deniz ürünleri, yumurta ve yağlı tohumlar da yer alır. İlk iki hafta detoks zamanı olarak kabul edilir. İkinci kısımda sadece düşük glisemik indeksli besinler tercih edilmelidir. Son kısımda genel bir kısıtlama yoktur fakat porsiyon miktarlarına dikkat edilir.

Fransız kadınları diyeti:

Beslenme uzmanı olmayan biri tarafından diyet tecrübelerinin anlatıldığı bir kitaptır. Sebze ve çorba ağırlıklı bir beslenme modeli öne sürülür. Ayrıca 40 yaşın üzerindeki kadınlara egzersiz tavsiyeleri bulunmaktadır. Diüretik içeceklerin kullanılabileceğini belirten kitabın bu önerisinin alt yapısında hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Çiğ Diyeti:

Besinler pişirildiğinde vitamin, besin öğesi kaybı olur ve besinin içerisinde yer alan enzimler etkisiz hale gelir. Tohum, meyve ve sebzelerin dalından koparıldığı gibi tüketilmesi bu diyetin temelidir. Etten yoksun bu diyet bazı besin yetersizliklerine neden olabilir.

POPÜLERİTE SAVAŞI VERENLER

Protein Diyetleri:

Et ve yağın sınırsızca tüketilebildiği bu diyette karbonhidrat içeren besinlerin tüketimi yasaktır. Fakat karbonhidratlar vücudumuza enerji sağlamak için oldukça önemli kaynaklardır ve yetersiz alımları sağlığı son derece kötü etkiler. Ayrıca protein diyetleri, yüksek miktarda doymuş yağ ve kolesterol içerir ve durumda kalp sağlığı açısından bir risktir.

Tek besin diyetleri:

Bu diyetler sadece bir çeşit besin içerir ve gün boyunca aynı besin tüketilir. Sağlık açısından son derece sakıncalı olan bu diyetler düşük enerjilidir ve uzun süre uygulandığında besin yetersizliklerine neden olurlar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Fit bir vücut

Sonbahar ayında beslenmeye dikkat edin