in

Enginar Çayı Zayıflatırmı ?

Yararlı bir sebze olan enginarı genellikle yemekte kullanırız. Fakat lezzeti ve yararları sayesinde artık çayı da yapılıyor. Enginarın içinde barındırdığı kalori, oranı düşük olduğu için bir çok diyet de kullanılır. Bu yüzden kilo verdirebilir diyebiliriz.

enginar

Enginar bir çok sebzede olduğu gibi tüketen bireylerde faydalı olmuştur. Peki nedir enginarın faydaları ? Enginar; idrar  sökücüdür, kan şekerini düşürür, ishale – kabızlığa iyi gelir, böbrek hastalıklarında faydalıdır ve iyi  kolesterolü çıkartır, kötü kolesterolü azaltır. Daha bir çok faydası olan bu sebzenin faydaları olduğu gibi zararları da  mevcuttur. Enginarın zararları; safra taşınız varsa yapılan bu çayı içmemeli ve karahindiba alerjisi olanlar  doktor kontrolünde içmeli – yemelidir. 

Yararları ve zararlarından sonra enginar çayının nasıl yapılacağına geldik. Enginarı tamamen yıkayıp temizledikten sonra  sapını kesmelisiniz. Enginarın sapı acıdır ve yapacağınız çaya acılık verebilir bu yüzden enginar sapını kesmelisiniz.  Önceden kaynattığınız suya enginarı parçalamadan bütün olarak suyun içine atın. Suyun rengi kahve tonlarına gelene  kadar kaynatın. Kaynattıktan ve su rengini aldıktan sonra ateşi biraz kısın ve yarım saat kadar demlenmesini  bekleyin. Çayınız hazır. Dilediğiniz gibi içebilirsiniz. Soğuk ya da sıcak. Hepinize afiyet olsun.

 

  NOT : Sürekli olarak enginar çayı tüketimi zararlı olabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Böğürtlen Çayı Faydaları

Bacak İnceltici Egzersizler