in

Evde duş kremi nasıl yapılır ?

Evde duş kremi nasıl yapılır ?

Cildinizin ve saçınızın devamlı güzel görünmesi ve sağlıklıolmasını arzuluyorsunuz lakin bunun nasıl olacağını bilmiyor musunuz ? dert etmeyin bu yazımızı okudukdan hemen sonra evde nasıl krem yapılacağından haberdar olucaksınız.

-Ökaliptus yağı banyosu sivilceli derlere özel;
kendi duş kreminizi kendiniz yapın Banyo suyunu doldurmaya başlayın ve su bir karış kadar yükseldiğinde biraz kremanın veya sütün içine karıştırdığınız 5 damla ökaliptus yağını suya ekleyin. Bu katkının eşit oranda dağılabilmesi için küveti duş süzgecinden akan suyla doldurun.

-Şifalı bitki banyoları
Deriniz yağlıysa 150g mayıs papatyası veya civanperçemi deriniz sivilceliyse 150g kuru nane veya atkuyruğu kullanın. Bitkiler 1 litre kaynar suyla haşlanır ve soğuyana kadar demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

-Ebegümeci banyosu iltihaplı sivilceli deri için
50g kurutulmuş veya 100g taze ebegümeci çiçeği ve yaprağı ince kıyılmış olarak kaynar derecedeki 2 litre suyla haşlanır soğuyana kadar demlenmeye bırakılır süzülür ve banyo suyuna eklenir. Kan dolaşımını hızlandırmak için banyodan sonra beden orta sertlikte bir fırça ile fırçalanır.

-Elma sirkesi banyosu yağlı cilt için
¼ litre elma sirkesi banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra duş alınmaz sirkeli su derinin üstünde kurumalıdır. Daha sonra yağlı olmayan bir nemlendirici beden losyonu uygulanır. Banyo suyuna eklenen 8 damla lavanta yağı antiseptik etkiyi arttırır ve ruhsal açıdan dengeleyici ve yatıştırıcı etki yapar.

-Lavanta yağı banyosu
¼ litre elma sirkesi(yağlı deriye karşı) veya ¼ litre krema(normal kuru veya karışık deri için) 8 damla lavanta yağı ile iyice karıştırılır banyo suyuna eklenir ve su da iyice karıştırılır. Krema-lavanta banyosundan sonra ılık duş alınır. Elma sirkesi-lavanta banyosundan sonra duş alınmaz ve kurulanılmaz.

-Yağsız süt banyosu kuru ve duyarlı deri için
Yağı alınmış 2 litre süt banyo suyuna eklenirken su iyice karıştırılır. Banyodan sonra ılık bir duş alınır ve hafifçe kurulanılır. Eğer deriye banyodan önce 2 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı yedirilirse süt banyosu kuru deri için çok daha etkili olur. Banyo suyuna eklenen 1 bardak aynısafa çayı da deriyi ayrıca yatıştırır.

-Yağ-süt banyosu kuru deri için
1 bardak ılık süt ve bir yemek kaşığı zeytinyağı kapalı bir kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

-Yağ banyosu kuru deri için
50 ml bademyağı veya zeytinyağı sıcak banyo suyuna eklenir ve iyice karıştırılır. Banyodan sonra cildin üstünde kalan su elle sıyrılır ve kalan hafif yağ filmi masajla yedirilir.

-Süt-bal banyosu kırışıklara karşı
2 bardak ılık sütte 2 yemek kaşığı dolusu bal iyice eritilir 1 tatlı kaşığı badem yağı eklenir ve kapalı bir kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna eklenir ve banyo suyu da karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

-Bal-süt-tuz banyosu kuru ve olgun deri için
Banyo küveti doldurulurken 100g deniz tuzu serpiştirilir. Bu arada 1 litre sıcak sütte 250g çiçek balı eritilir ve banyo suyuna eklenir. Banyo suyu iyice karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

-Oğulotu(melisa)-Aynısafa çiçeği banyosu deriyi yatıştırıcı
3’er yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru bitki kaynama derecesinde sıcak 1 litre suda haşlanır üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyodan sonra sıcak duş alınır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Yaşa göre hangi nemlendirici kullanılır ?

Güzelliğiniz için kullanabileceğiniz ürünler