in

Evden işe işten eve diyeti

Hepimiz sabah aynı saatte kalkıyor, aynı tekdüzelikte servislerimizle, kendi araçlarımızla veya toplu taşıma araçlarıyla çalıştığımız kocaman binalara geliyoruz. Bu hareketsiz yaşama biçiminin sonucu ise kilo almak ve şişmanlamak. Öncelikle kilo / b2 diye nitelendirdiğimiz vücut kitle indeksimizin 25’in üstüne çıkmasıyla başlayan kilolanma kendini hareketsizlik ve duygusal gerginlik sonucu ortaya çıkan sırt ağrılarıyla da gösteriyor. Buna kısa bir süre sonra boyun gerginliği ekleniyor; nedeniyse masa başı işlerde sürekli bir yöne yani bilgisayar ekranına bakmak. Derken işyerinde doğamıza kaçış molaları, çay ve yemek saatleri, lüzumsuz atıştırmalar… Uyanın… Güzel bir işiniz var ve sağlık hiçbir koşulda kaybedilmemeli. Bunun için işte size faydalı tavsiyeler…

Her gün değişik bir et yiyin, yanınızda meyve bulundurun
– Öğün atlamamaya çalışın. İşyerinde nitelikli ve abartmadan yiyin. Aralarda acıkırsanız taze meyve gibi sağlıklı atıştırmalar yapın!

– Bol meyve ve sebze tüketin. Yanınızda salatalık getirin. Günde en az beş porsiyon tüketin. Bir porsiyon, iki-üç kaşık sebze, bir adet meyve (mesela bir muz) veya iki-üç adet küçük boy meyve (örneğin erik), bir küçük kase meyve salatası veya bir bardak taze sıkılmış meyve suyuna denktir. Bunlar fazla kalori yükü yapmadan sizi tok tutar.

– Daha az hayvansal (doymuş) yağ tüketin. İşyerinde her gün farklı bir et cinsi seçin.

– Yağsız veya yarım yağlı süt, az yağlı yoğurt ve az yağlı peynir gibi düşük yağ içeren günlük ürünleri tercih edin. Bitkisel çay tüketiminde özellikle rezene ve zencefili seçin.

– Düzenli olarak balık yiyin. Haftada en az bir kez yağlı balık (örneğin somon, sardalye, konserve ton) tüketmeye özen gösterin.

– Bol bol su için. Günlük hedefiniz altı-sekiz bardak olsun. En fazla 12 bardak için.

– Ne kadar alkol tükettiğinize dikkat edin. İçki çok kalorilidir ve şişmanlatıcı yiyeceklere karşı iştahı artırır.

Taylan Kümeli

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

1 gün boyunca ne yemeliyiz

Erkekler neden diyet yapmanızı istemez