in

Fiziksel Aktivite Nedir?

Fiziksel Aktivite Nedir?

Fiziksel Âktiviteye Niçin İhtiyacınız Var ?

Fiziksel aktivite herkes için iyidir ama eğer diyabet hastasıysanız, sizin açınızdan özellikle önem taşır. Düzenli egzersiz size şu konularda yardımcı olabilir:

Kanınızdaki şeker miktarını daha iyi kontrol altında tutabilirsiniz. Aktivite sırasında vücudunuz şekeri daha hızlı bir şekilde tüketir.

Depolanmış fazla enerjiyi tüketerek vücut ağırlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Egzersiz ve yemek planlanması, istediğiniz vücut ağırlığına ulaşıp bunu devam ettirmenizde size beraberce yardımcı olur. Bölüm 2′de öğrendiğiniz gibi eğer kilo fazlanız varsa ve Tip II diyabet hastasıysanız zayıflamak, hastalığınızın daha iyi kontrol altına almanın önemli bir yoludur.

Genel sağlık durumunuzu düzeltebilirsiniz. Düzenli fiziksel aktivite, kan dolaşımınızı ve tansiyonunuzu olumlu yönde etkiler. Kalbinizi ve akciğerlerinizi kuvvetlendirir.

Fiziksel ve duygusal olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz. Düzenli fiziksel

aktivite enerji düzeyinizi artırır. Ayrıca ruhsal gerilimi azaltarak stresle daha kolay başa çıkmanıza yardım eder.

Tip I Diyabette Egzersizin Riskleri

1 – Uzun süreli egzersiz sırasında ve sonrasında kan şekeriniz düşebilir. (Egzersizden sonra 30 saate kadar kan şekeriniz düşebilir.)

2- Aşırı yorucu egzersiz kan şekerinde yükselmeye sebep olabilir.

3- Kan şekeriniz çok yüksek ise egzersiz, kan şekerinizde daha çok yükselmeye sebep olabilir.

4- Egzersiz sırasındaki kan basıncınız diyabetli olmayanlardan daha çok yükselebilir.

5- Göz, böbrek ve akciğer problemleriniz varsa, bu bozukluklar daha da kötüleşebilir.

Tip II Diyabette Egzersizin Riskleri

1- Ayak yaraları (bilhassa sinir tutulumunuz varsa) oluşabilir.

2- Kalp krizi başlatabilir.

3- Egzersiz sırasındaki kan basıncı, diyabetli olmayanlardan daha çok yükselebilir.

4- Göz, böbrek ve akciğer problemleri varsa, bu bozukluklar daha da

kötüleşebilir.

Egzersize Başlamadan Önce

anlatılanlar, herhangi bir sorunla karşılaşmadan, örneğin kan şekeri düzeyiniz aşırı düşmeden egzersiz yapmanızda size yardımcı olacaktır. Kan şekeri düzeyinin aşırı düşmesinin önlenmesi ve tedavisi konusunda daha fazla bilgi için , Bölüm 91 a bakınız..

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce tıbbi kontroldan geçmeniz, son derece önemlidir. Yapmak istediğiniz egzersiz türü üzerinde doktorunuzla konuşun ve nasıl başlamanız gerektiği konusunda onun görüşlerini alın. Seçtiğiniz egzersizi sınırlayabilecek herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını sorun.

Yaptığınız egzersizin tipinde veya miktarında değişikliğe gitmeniz, yemek planınızda veya ilaçlarınızda da değişiklik yapmanızı gerektirebilir. Bütün fiziksel aktivite türleri, kandaki şekerin yakılmasını, tüketilmesini sağlar. “Lütfen Dikkat, “Önemlidir” başlığı altında

“Egzersiz” saymadığınız şeyler bile fazla kalori tüketerek kan şekerinizi düşürebilir. Ev işleri, bahçede çalışmak, alışveriş yapmak, gezilere çıkmak, dansetmek, çocuklarınızla veya torunlarınızla oynamak- bütün bunlar her zaman yaptığınız işlere kıyasla daha fazla kalori harcamanıza ve kanınızdaki şekerin daha fazla azalmasına neden olabilir.

Eğer insülin veya diyabet hapı kullanıyorsanız, bu tür aktiviteler sırasında veya sonrasında kan şekeriniz daha fazla azalabilir. Böyle bir durum karşısında bu tür aktiviteleri de birer “egzersiz” olarak kabul edin ve “Lütfen Dikkat, Önemlidir” başlığı altında anlatılanları dikkatlice okuyun.

Sizin İçin Doğru Olan Fiziksel Aktiviteyi Seçmek

Fiziksel aktivite düzeyinizi arttırmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Bu nedenle, sizin için doğru olan, zevk alabileceğiniz bir aktivite seçmek önemlidir. Kendi tercihiniz ve fiziksel form düzeyiniz sizin için doğru olan

aktivitenin seçilmesinde önemli rol oynar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Yapay Tatlandırıcılar Ne Yapar?

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?