in

Fiziksel Aktivite ve Beslenme

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle doğru orantılı olarak insanlarda kilo artışları ve sağlık problemleri çıkmakta. Bunu en aza indirgemek için çoğu resmi sağlık kuruluşunun önerisi ise günlük fiziksel aktiviteler ve düzgün beslenme

fiziksel_aktivite

Birçoğumuz iş ve ev arasında mekik dokurken zamanı olmamasından yakınır. Bazılarımız bunu bir bahane olarak gösterse  de bazılarımızın da gerçekten vakti yoktur. Fakat her zaman zamanımızdan bir boşluk yaratabiliriz. Örneğin iş yerleri  yürüme mesafesi kadar yakın ise, iş yerlerine yürüyebilir ve sabah sporumuzu yapabiliriz. Evde olan bireyler ise gün  içinde mecburi aktiviteler yapmaktadır. Temizlik yapmak, bahçe sulamak vb …  Ama önemli olan bunu bilinçli ve istekli   bir şekilde yapmaktır. Eğer gerçekten istiyorsanız ama zamanım yok diyorsanız, amaların arkasına saklanmak zorunda  kalmadan, günde 10*3 dakikadan 30 dakika aktivite yapabilirsiniz. Peki  nasıl yaparsınız ? Bahsettiğimiz gibi yürüyüş  mesafelerine yürüyerek gidebilir, işten dönerken belki bir önceki durakta inip yürüyebilir, çocuklarınızı okula  yürüyerek götürebilirsiniz. Dememiz o ki kendi koşullarınızı kendiniz yaratıp, kendinizi günde en az 30 dakika fiziksel  aktivite yapmaya alıştırabilirsiniz. Eğer 10 ar dakikaya bölüp yapmaya başlarsanız hem yorulmaz hemde çok çabuk  alışabilirsiniz. Bu aktiviteler için zamanınız varsa ve gerçekten yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç husus  bulunmakta. Herhangi bir harekete başlamadan önce mutlaka küçük ve yavaş hareketlerle vücudunuzu ve kaslarınız  ısıtmalısınız. Eğer hayatınızda hiç spor yapmadıysanız ve yeni başladıysanız kendinizi zaman konusunda  zorlamamalısınız. Yani birden 30 dakika spor yapmak yerine günde 10 dakika ile başlayıp bunu yavaş yavaş   arttırabilirsiniz. Kronik bir hastalığınız varsa (astım, şeker, vb …) mutlaka hekiminizin kontrolünde egzersizler   yapmalısınız.

Fiziksel hareketleri yapmak tam olarak sağlıklı olacağınız anlamına gelmez. Aynı zamanda beslenmenizede dikkat etmelisiniz. Peki gelelim beslenme konusu, nasıl besleneceğiz ? Genel olarak doğal besin maddelerini tercih etmeli ve tüketmelisiniz. Mutlaka kahvaltı yapmalı, bol bol sebze tüketmelisiniz. Eğer alerjisi olduğunuz herhangi bir meyve varsa bu meyvedeki vitamini takviye olarak almalısınız. Çok fazla doymuş yağ içeren besinleri yememeli daha çok bitkisel yağ içerin besinleri tüketmelisiniz. En son olarak süt ve süt ürünlerini yeterli kadar mutlaka tüketmelisiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Evde Saç Bakımı

Karpuz Diyeti ile Zayıflama