in

Giden Sevgiliyi Geri Nasıl Dönderebiliriz ?

Giden Sevgiliyi Geri Nasıl Dönderebiliriz ?

Gelen mektuplara baktıkca şu  şu anlamı çıkarıyorum, her yanımız yaralı yüreklerle dolup taşıyoradeta. Sokaklarda ayrılık kokusu var resmen. İlişkiler, artık bitmek üzerine mi kuruluyor?

Giden Sevgili Nasıl Döndermenin Yolları Neler?
Pek çok kişiden aynı soruyu işitmekteyim Artıkın. “Sevgilim beni terk etti, nasıl döndürürüm Candan Hanım?” yazılı onlarca cümle düşüyor posta kutusuna her geçen gün Resmen. İçim acıyor elbette! Biten her şey, ardında biraz hüzün bırakıyor.

Gidenden geriye kalan yürek artığının adı, çaresizlik! Bir şekilde çıkış arıyor insan ama nafile bir çaba değil mi gideni döndürmek?

Öncelikle, bir gidiş varsa ortada, bu sebepsiz değildir. Doğru, yanlış, iyi, kötü, beğenelim ya da beğenmeyelim, hak verelim ya da haksız bulalım; kendince bir nedeni vardır gidenin. Hiçbir gidiş, aslında o anın hareketi olmalalıdır. Öncesinde birikmiş şeyler vardır.

Gitme kararı, nadiren ansızın verilir. Bir cinnet gibi, apansız vazgeçebilmek ender yaşanır. Genellikle gideceğinin sinyallerini daha önceden vermiştir giden. Denemiştir, beklemiştir, aklındaki sorulara bir yanıt aramıştır.

Bize mantıklı gelmese de, kendince bir çıkmazın içindedir giden. İstediğini elde edememiştir, aradığını bulamamıştır. O zaman, onca vakti niye geçirir diye soracaksınız mutlaka! Çünkü o süreyi bitirmeden karar verilemez!

Birini hayatına dahil edip etmeyeceğini, onunla aynı yolda yürüyüp yürüyemeyeceğini nasıl belirlersin? Ekmek alır gibi alınmaz ki insan! Elbette bir zamana ihtiyaç duyarsın. Buraya kadar bir sorun yoktur da, olay geçirilen sürenin uzamasıyla başlar. Ne kadar uzun kalırsa, o kadar beklenti içine sokar bizi. Aynı noktada buluştuğumuzu sanıp, üstüne hayal kurmaya başlarız doğal olarak.

Galiba işin püf noktası orası! Karşındakine yatırım yapmadan önce iyi düşünmek gerekiyor. Beklentiye dönüşen zamanlar, sonunda bizi yaralıyor.

Giden sevgili nasıl döner, ben de bilmiyorum. Üstelik bunun üstüne hiç kafa yormuyorum. Beni ilgilendiren kısım, gittikten sonra kalanın hayatına devam etmesi. Gitmeyi kafaya koymuşsa biri, dünya geçse önüne durduramaz. Ayrıca niye durduralım? Zorla kalanın sevgisine nasıl güvenilir ki? Ne beklenir ısrar yüzünden yanında kalandan?

Ortada gerçekten bir sorun varsa, gitme aşamasına gelmeden kurtarılmalıdır ilişkiler. Avareliğinden gitmek istemişse giden, yolu açık olsun! Şairin dediği gibi; birçok gidenin her biri memnun ki yerinden….

Candan Ünal

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Sevgiliyi hangi hareketler korkuya boğar

Bayanlar erkeklere göre daha hareketlidir