in

Günde 100 gram Havuç!

Günde 100 gram Havuç!

Havuç suyu içmek faydalı mıdır? Ne kadar havuç suyu içmek gerekir? Fazla havuç suyu tüketilirse ne gibi zararları vardır? falan filan soruların hepsinin cevabı bu yazımda bulunuyor..
Havuçta A vitaminin ön öğesi olan karotenler vardır. Karotenler vücuda girdiğinde ince bağırsaklarda ve karaciğerde bir bölümü A vitaminine şekiline döner.

A vitamini ve A vitaminine dönüşmeyen karotenler karaciğerde depolanır. Kandaki vitamin düzeyi azalınca karaciğerden kana salınarak vitamin işlevini yerine getirir.

İnsan, gereksinmesinin 5 kat fazlası A vitamini alırsa, karaciğerde depo edecek yer kalmadığından, zehirlenme etkisi görülebilir. Karotenlerin çok alınması zararlı değildir. A vitamini ve karotenler suda erimediklerinden idrarla ve terle dışarı atılamazlar. Sürekli olarak günde 1 bardak kadar havuç suyu içen kişilerde tenlerinde sararma görülebilir. Havuç suyu alınmadığında bu sanık kaybolur.

Havucun 100 gram yenen kısmı, insanın günlük A vitamini gereksinmesinin 2/3 kadarını karşılayabilecek düzeyde karotenleri içerir. Yarım kilo havuçtan bir bardak havuç suyu yapılıp içilirse ve bu uygulama her gün ya da gün aşırı sürdürülürse, gereksinmenin 5 katı kadar karoten vücuda alınmış olur. Yağsız ortamda karoten ince bağırsaktan kana geçemez. Hâlbuki yemekle birlikte 1 -2 havuç yense yemeğin yağı ile karoten kana geçer.

Havuç suyu içilmek istenirse yemeğin yanında yarım bardak kadar alınması daha doğru olur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Topuk sertliğine ve çatlamasına ne iyi gelir ?

Boğaz ağırısına ne iyi gelir acaba ?