in

Güzellik avcısı ; alkol

Güzellik avcısı ; alkol

Makul miktarda şarap üretmenin sağlığa zararlı olduğu konusunda bir araştırma yapılmadığı için hepiniz muttu olmalısınız. Aslında, her gün bir kadeh şarap içmenin, üzümde bulunan fenolik maddesi sayesinde kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı koruduğu bilinmektedir. Şarapta bulunan flavonoidler aynı zamanda toksinlerden ve serbest radikallerden arınmayı sağlamaktadır. Yüzlerce yiyecek üzerinde yaptıkları testlerden sonra, Illinois Üniversitsi’ndeki bilim adamları “resveratrol’ün (kırmızı şarapta, kırmızı ve beyaz üzümde; bunlar dışında 72 bitki türünde daha bulunur] kanseri önleme konusundaki en etkili madde olduğunu bulmuşlardır. Resveratrolün aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını ve LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu yavaşlattığı bulunmuştur.

Antioksidanlar, özellikle de kırmızı şarapta bulunanlar, atar damarlarınızın esnekliği korumaya yardımcı olur. Esnek atar damarlar rahatlıka genişler ve cildinizin kan dolaşımından daha fazla yararlanmasını sağlar. Aslında, bir kadeh şarap bile anında yanaklarınıza pembe bir görünüm verir.

Gül hastalığından şikayetçi olanlar, dikkat edin: alkol, kılcal damarlarınızı genişleteceği için cildinizin kızarmasına yol açar. Normalde bu damarlar eski hallerine dönerler, ancak böyle bir rahatsızlığınız varsa, yüzünüzde kalıcı bir kızarıklık oluşabilir.

Arada sırada içeceğiniz bir kadeh kırmızı şarabın sizi rahatlatacağı, sindiriminizi düzenleyeceği ve sağlık kazandıracağı doğrudur. Ama aşırısını tüketmek cildiniz için hiç iyi değildir. Aşırı alkol ciltte sarkmalara ve kızaran gözlere neden olur. Neden? Tek bir sebebi var: alkol vücudunuzu susuz bırakır ve B vitaminlerini çalar. B vitamininin en önemli özelliği tırnaklarınızı ve saçlarınızı güçlendirmesi, cildinizi ışıltılı ve temiz tutmasıdır. B vitamini eksikliği sağlıksız bir cilt demektir.

Sert alkolün her bir gramı 30 kilojoule’dür ve bunun size verdiği kilojoule’ler boş besindir. İçinde vitamin, mineral ya da temel besinler yoktur.

Program süresince kırmızı şarap dışında alkol tüketirseniz, fazladan antioksidan ve susuzluğu önlemek için büyük bir bardak su içmeyi unutmayın. Alkol alırken bir şeyler yemeyi de ihmal etmeyin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Güzellik avcısı ; stres

Güzellik avcısı ; kafein