in

Hamilelerin beslenmesi

Hamilelerin beslenmesi

Çocuğun sağlıklı olarak dünyaya gelmesi annenin beslenmesi ile yakından ilgilidir. Çeşitli toplumlarda yapılan incelemeler, gebelik öncesi kronik (sürekli) yetersiz ve dengesiz beslenenlerde ölü ve er­ken doğumların, organları arızalı olarak doğanların veya doğumdan sonra hemen ölenlerin düzenli ve dengeli beslenenlere göre daha fazla olduğunu gös­termiştir.

Anne adayları, hamilelik esnasında daha fazla enerji, protein, demir, kalsiyum ve vitaminlere ihtiyaç duyarlar.

Enerji: Gebelik sebebiyle kadı­nın ağırlığı, ayda ortalama 1 kg. artar. Kadının enerji gereksini­mi, normal kilo­suna 1 kg ilâve olacak şekilde ayarlanmalıdır. Çünkü hamilelik sırasında fazla ki­lo almak da sa­kıncalıdır. Tüm gebelikte ideal ki­lo, boya göre uygun ağırlı­ğa 9-12 kg. eklenmesidir.

Gebe kadınlarda en çok görüien sağlık so­runu anemi (kansızhk)dir. Demir yetersizliğinden kaynaklanan anemi, daha çok dengesiz beslenenlerde görülür. Gebe annelerin özellikle demir B6, BI2 vitaminleri ve folik asit bakımından zengin beslenmeleri gerekir.

Protein: Bebeğin büyümesi, ortala­ma 925 gr. kadar protein depo edilmesi anlamına gelir. Günlük 15 gr. ilâve pro­tein alınması bebeğin büyümesi için ye­terli olacaktır.
Demir: Hamilelikten dolayı, ortalama 549 mgr. kadar demire ihtiyaç duyulur. Gebe kadına 20 mgr. kadar demir tavsi­ye edilir.
Kalsiyum: Bebek ortalama olarak 30gr. kalsiyum depo eder. Bunu karşılamak için, normal alıma ilâve olarak günlük 500 mg. kadar kalsiyum yeterli olacaktır.

Vitaminler
Hamilelikte özellik­le, tiamin, riboflavin, niasin ve C vi­taminleri önerilir. Ayrıca, güneşi az gören annelere D vitamini almaları da tavsiye edilir.

Anne adaylarının, gebelikten dolayı artan ihtiyaçları karşılamak için, normal za­mandaki beslenmesine ilâve olarak şunla­rı alması tavsiye edilir:
* 1-2 su bardağı süt veya yoğurt,
* 1-2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir,
* Sebze, meyve et ve kuru bakliyat grubundan I porsiyon.
* Ayrıca demirin kullanımını kolaylaştıran C vitaminince zengin besinler alınması çok faydalıdır,
* Gebe kadınlar yemekle birlikte çay içmemeli, yeri ne taze sıkılmış meyve suyu veya süt içmelidirler.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

tembellik nedenleri!

emzirme ve Emziren kadınların beslenmesi