in

Her mutfakta bir inek

Her mutfakta bir inek

Protein için kırmızı ete ihtiyacımız olduğunu düşünüyor­duk. Şimdi bunun bir saçmalık olduğunu biliyoruz. İlerleyen bölümlerde göreceğimiz gibi, bize ihtiyaamız olan proteini verebilen birçok besin vardır. Kırmızı etten ilave olarak aldık­larımız (yağ fazlalığının neden olduğu kalp atardamarının tı­kanmasına ek olarak) sağduyunuzun alışveriş listesinde asla görmek istemeyeceği şeylerdir. Bunlar şunlardır:

* Obeziteye, tümöre ve taş oluşumuna neden olan fazla yağlar
* Sindirim sistemini tıkayan, sindirimi zor atıklar
* İnsanları besiye çeken büyüme hormonları. Bunlar tüketildiğinde genç kızlarda erken yaşta âdet görme söz konusu olur, erkeklerde ise iktidarsızlık ve cinsel davranışlarda değişiklik görülür.
* Hayvanlardan bize geçebilecek olan enfeksiyonlardan korunmak için hayvanlara verilen ama bu kez de oluşturduğu antibiyotik korumalı bakterileri bize geçen antibiyotikler
* Hayvanın kesimi sırasında sıçrayan dışkı ile etin kir­lenmesine neden olan E.koli bakterisi. (Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezleri’nin değerlendirme­sine göre her yıl yirmi bin insan kanlı ishal, ateş ve mide krampı gibi E.koli bakterisinin neden olduğu hastalıklara yakalanıyor. Yaklaşık yüzde 7’si hastaneye kaldırılıyor, çoğunluğu çocuk olan yüzde 60-70′i ise ölüyor.)

Özet olarak, USDA’nın araştırmasına göre Amerikalı bir tüketicinin ömrü boyunca yediği on beş adet ineğin, kesinlik­le besleyiciliği ve faydası yoktur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Vitamin için doğru adres: zeytinyağı

kaykı ve Katkı maddeleri!