in

Ihlamur Çayı Faydaları

Ihlamur, hepimizin bildiği gibi kış aylarında vazgeçemediğimiz bir bitkidir. Aynı zamanda soğuk algınlığı ve çeşitli hastalıklarda tedavi rolü üstlenir.  Ihlamuru kaynatıp içtiğimiz an yumuşaklığını ve rahatlatıcı etkisini hissederiz.

ihlamurz

Ihlamur çoğu psikolojik durumlarda yatıştırıcı olarak kullanılır. Yararları ise saymakla bitmez. Bizlerde sizlere önemli ipuçlarını söyleyip sizi sıkmayacağız. Ihlamurun faydaları;  terlettiği için ateş düşürücü bir özelliği vardır, kaygı sorununda rahatlatıcı etki sağlar, soğuk algınlığına iyi gelir, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, ishal tedavisinde kullanılır vb … Yine çok yararı olan ıhlamurun aynı zamanda yan etkileri de vardır. Peki nedir bu yan etkiler ? Ihlamur sürekli ve orantısız kullanılmadığı sürece hiç bir zarar getirmez. Fakat sürekli kullanımda kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Aynı zamanda ıhlamur yaprakları ile temas halinde cildiniz kaşınabilir, tahrip olabilir.

Gelelim bu yararlı bitkinin çayının nasıl yapıldığına. Ihlamur çayı için sahip olmamız gereken malzemeler, ıhlamur ve su. Ihlamuru su ile beraber kaynatın. Kaynadıktan sonra 10 dakika demini almasını bekledikten sonra isterseniz bir tülbent ile ya da bir bez parçası ile süzebilirsiniz. Ve yine isteğinize bağlı olarak içine tatlandırıcı veya şeker atabilirsiniz. Afiyet olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Fesleğen Çayı Faydaları

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır