in

Kadın Hayatının Çağları Nelerdir?

Kadın Hayatının Çağları Nelerdir?

Kadın hayatının Çağları;

 1.Puberte Çağı ;

 

Bu dönem kızlarda 8-10 yaşından itibaren başlayarak 18-20 yaşına kadar devam eder. Bu dönem kız çocuklarının hayatında en önemli dönemdir. Bu dönemde organik, psikolojik ve sosyal gelişmeler hızlı bir şekilde değişir. Bu dönemde genç kızlığa, kadınlığa ve anneliğe hazırlayan hormonal sistem faaliyete geçer.

Hormonların hızlı etkisi sayesinde hızlı büyüme genital organlarda fonksiyon gelişmesi görülür. Boy uzaması, kemiklerde olgunlaşma bu dönemde gerçekleşir. Kızlarda boy uzaması 12 yaş civarında başlar. Fakat bu durum erkeklerde 2 yıl önceden gerçekleşir.

 

2.Buluğ Çağ;

 

Bu çağ pubertenin, cinsel karakterlerin başladığı dönemden itibaren hormonların tamamen düzene girmesine kadar olan dönemdir. Cinsiyetle ilgili sorunlar bu dönemde görülür ve özellikle menstrüasyon (adet kanamaları) büyük önem taşır. Bu dönemde erkek çocuklara baba, kız çocuklara anne kılavuzluk etmeli ve psikolojik destek sağlanmalıdır.

 

3.Seksüel Ergenlik Çağı (Doğurganlık);

 

Bu dönem genital organların olgunlaşmasıyla başlar. Genç kızlar hormonal ve ruhsal gelişmelerini tamamlamıştır. Bu çağda menstrüasyon (adet kanamaları) ve ovülasyon en önemli fonksiyonlardır ve kadın cinsiyet yaşamında en aktif dönemdedir. Bu devrede evlenme, gebelik, doğum, lohusalık ve emzirme gibi kadına özgü olaylar ve anne olmak sevinci çocuğu yetiştirme çabaları görülür.

 

4.Klimakterium ve Menapoz Çağı;

 

Bu döneme girilmekle beraber kadınlarda hormonel faaliyetlerinin yavaşlamasına bağlı olarak kadında meydana gelen organik, hormonal ve ruhsal değişikliklerin görüldüğü dönemdir. Kadın 45 – 50 yaşlarına bu çağda adetten kesilir.

 

5.İhtiyarlık Çağı;

 

Menapozdan sonra 58-60 yaşlarında ihtiyarlık dönemi başlar. Bu çağda genital organlarda ve diğer organlarda gerilemeler ve buruşmalar meydana gelir. Genital organlarda buruşukluğa bağlı olarak sarkmalar meydana gelir. Bu dönemde osteoproz, kardiyovasküler hastalıklar ve alzaymır (Alzheimer) gibi ciddi derecede önemli hastalıklar ortaya çıkar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Kadınlarda Adet Sancısı Ve Bitkisel Tedaviler

Kadınlar hangi hastalıklarda risk altındadırlar