in

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri

Genelde saç dökülmeleri orta yaşlı erkeklerde sıklıkla görülmektedir. Fakat buna karşılık kadınlarda bu dönemde aynı sorun ile sık sık karşı karşıya kalmaktadır. Kadınlarda saç dökülmelerine neden olan birçok etmen vardır.

Bir kadın saçlarının döküldüğünü farkettiği anda mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Erken teşhis rahatsızlığın daha erken ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Tedavi edilmeyen saç dökülmeleri sonucu tamamen kelliğe kadar gidebilir. Kadınlar için iyi haberse uygulanan saç dökülmeleri tedavilerinin kadınlarda erkeklere oranla daha başarılı sonuç verdiğidir.

Saç dökülmesinin tıbbi adı alopesidir. Kadınlarda genellikle traksiyon alopesi sık olarak görülmektedir. Bu durum sıkı şapka giymekten veya bazı saç şekilleri nedeniyle saç foliküllerinde aşırı stres oluşması sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle saçınıza zarar verecek saç şekillerinde ve şapkalardan kaçınmak gerekir.

Kadınlarda genellikle adet kanamaları sırasında geçici saç dökülmeleri gözlemlenebilir. Bunun nedeni hormonsal değişikliklerdir. Geçici olarak ortaya çıkan bu saç dökülmesi türüne telogen effiuvium adı verilir. Kadınlarda saç dökülmelerine neden olan bazı diğer nedenler ilaçların yan etkileri, stres ve tiroid problemleridir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Saçı hangi maddeler yıpratır ?

Saç yağlanmasını engelleme