in

Kadınsal cinsel sorunlar nelerdir ?

Kadınsal cinsel sorunlar nelerdir ?

Kadınların sıkça yaşadığı cinsel sorunlara ve nedenleri hakkında bir takım bilgiler bulabileceksiniz bu yazımızda. Şimdi hep birlikte kadınsal cinsel sorunlar ve çözümler nelermiş, haberdar olalım Sevgili idealdiyet.com Kullanıcılarımız..

Kadınlar da tıpkı erkekler gibi istek ve cinsel beraberliklerinde bazı sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. Yakın zamanda yapılan bir çalışma kadınların yaklaşık yüzde 40′ının bazı cinsel bozukluklarla yüzleştiğini ortaya çıkarmıştır. Araştırma kapsamındaki kadınlar belki de hiçbir zaman uyarılmamış ya da orgazm olamamıştır. Çoğu kadın yaşadıkları bu büyük problemi partnerleri ile konuşmakta zorlanmakta ve genellikle çevresinden utanarak tedaviye başvuramamakta, sağlık profesyonellerinin kendisini yanlış anlayacağından korkmaktadır.

Cinsellik sadece partnerlerin biri mutsuz olsa bile bir problem haline gelmektedir. Çiftler “iniş – çıkış” dönemleri yaşamakta ve sevişme sıklıklarında ciddi değişmeler olmaktadır. Bazı çiftlerde düzenli cinsel ilişki önemli olmasa da birçoğu için bu düzensizlik sıkıntı yaratabilir. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda cinsel problemler de psikolojik ve / veya fizyolojik işleyişten kaynaklı olmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda kadınlarda cinsel sorunların eskiden bilindiğinden daha fazla fiziksel nedenleri olduğunu ortaya koymuştur.

Cinsel istekteki farklılaşma çiftlerin mutsuzluğa, engellenmeye ve hatta bunun hakkında konuşmamaya kadar götüren en belirgin problemlerden biridir. Yorgunluk, depresyon, hastalık, stres, anksiyete (gerginlik), ilişkideki uyumsuzluk, alkol ya da ilaç kullanımı kişinin cinsel isteğini ve enerji düzeyini etkilemektedir. Ağızdan alınan doğum kontrol ilaçlarının değiştirilmesi, kadınların adet dönemleri, tedavileri, çocuk doğumu ya da yaklaşan menopoz kadınların cinsel isteğini kaybetmeleri ile bağlantılıdır. Tedavi için gelen kadınların yüzde 80′inde azalmış cinsel istek sorunu görülmektedir. Bu problemle karşılaşan kadınlarda kendiliğinden cinsel istekte azalma oluşmakta ama bu kadınlar partnerlerinin uyarılma ve orgazma ulaşması için olumlu yaklaşımlarda bulunmaktadırlar. Kadında seksüel isteksizliği gösteren güvenilir fiziksel bir gösterge yoktur. Kadında cinsel istek değerlendirmesi, cinsel fantezilerin, düşünce ve fikirlerin mevcut olup olmayışı, erkeklere olan ilginin araştırılması, cinsel ve cinsel olmayan davranışlara olan ilginin değerlendirilmesi ile mümkündür. Cinsel istek alınan ilaçlar veya depresyon gibi ruh halinin değişmesi ile kolayca azalabilir. Bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır. Azalmış cinsel istek sıklıkla baskılanmış veya azalmış orgazma bağlı olabileceği için, hangisinin önce oluştuğunun iyi sorgulanması gerekmektedir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Erkek mi yoksa kadın mı daha Kıskanç ?

Sevmeye adeta hazır gibi duruyoruz